Sajtóközleményt adott ki a Copa-Cogeca. A mezőgazdasági termelők uniós érdekképviseleti szervezete tárgyalásra szólítja fel az EU-t az azonnali megtorló intézkedések helyett.

Megjöttek a büntetővámok
Tegnap este Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke bejelentette az új Reciprocal Tariffs Act (Kölcsönös Vámok Törvénye) életbe lépését, amely 20%-os pótlólagos vámot vet ki az uniós árukra. Az intézkedés néhány napon belül hatályba lép. Az EU és az USA között régóta egy kölcsönösen előnyös, mezőgazdasági kereskedelmi kapcsolat alakult ki. Az újabb vámok bevezetése azonban veszélyezteti a globális ellátási láncokat, megemelheti az árakat, és korlátozhatja a gazdák és agrárszövetkezetek piaci hozzáférését mindkét oldalon, jelentős gazdasági következményeket okozva az agrárszektor számára.
Már így is elég nagy a baj
A Copa-Cogeca mély aggodalmát fejezte ki az amerikai elnök tegnapi bejelentésével kapcsolatban, mivel az tovább fokozhatja a kereskedelmi feszültséget a két kulcsfontosságú partner között. Massimiliano Giansanti, a szervezet elnöke első reakciójában hangsúlyozta: „Az európai gazdák és agrárszövetkezetek már most is komoly kihívásokkal néznek szembe a növekvő termelési költségektől kezdve a klímaváltozás okozta nyomásig. Ezek az új vámok tovább fokozzák a bizonytalanságot és anyagi terheket rónak az ágazatunkra. Hatással lesznek mind a termelőkre, mind a fogyasztókra. Az élelmezésbiztonság kell hogy Európa iránytűje legyen ezekben a nehéz időkben. Arra kérjük a döntéshozókat mindkét oldalon, hogy párbeszédre törekedjenek, és kerüljék el a teljes körű kereskedelmi konfliktust.”
Előbb tárgyalni, aztán cselekedni
A tegnapi bejelentés kapcsán Lennart Nilsson, a szövetkezeti elnök hozzátette:
„A megtorló kereskedelmi intézkedések nem szolgálják sem az uniós, sem az amerikai gazdák érdekeit. Ehelyett korlátozzák a lehetőségeinket, növelik az árakat, és gyengítik a mezőgazdasági vállalkozások ellenálló képességét. Arra szólítjuk fel mindkét kormányzatot, hogy helyezzék előtérbe a tárgyalásokat, és minden diplomáciai eszközt használjanak ki, mielőtt olyan intézkedésekhez nyúlnának, amelyek hosszú távú következményekkel járhatnak.” A mezőgazdasági termelők uniós érdekképviseleti szervezete határozottan felszólítja az EU és az USA döntéshozóit, hogy a következő napokban merítsék ki a diplomáciai megoldások lehetőségeit.
Lásd még a témában: Vámháború: amikor minden pofon rossz helyre megy.