fbpx

Szállítás nélkül is drágák az ukrán termények

Írta: Gönczi Krisztina - 2025 február 10.

Ukrajna teljes gabonakivitele eddig az időpontig csaknem 2 millió tonnával szárnyalja túl a tavalyi eredményt. Pedig az áraik horribilisek, egy az egyben megfelelnek a magyarországinak.

 kukorica kézben
Fotó: shutterstock.com

A fuvar már nem tétel

A hét héten tovább csökkentek a fuvardíjak Ukrajna Duna-menti kikötőiből, ami az alacsonyabb keresletnek volt köszönhető. Különösen az Izmailból Romániába tartó uszályok díjszabása mérséklődött, így ezeken az egy-két ezer tonnás kapacitású vízijárműveken az áruszállítás költsége tonnánként 8–9 euró lett. A kisebb teherhajók (max. 10 ezer tonnásak) pedig tonnánként 25–27 dolláros áron juttatják el az árut Olaszországba.

Odessza fuvardíjai stabilak maradtak: Csornomorszkból Olaszország keleti partja 14–16 dollárért jut el az áru (30–35 ezer tonnás hajókkal), míg Spanyolország keleti partjára 17–19 dollárba kerül egy tonna rakomány leszállítása (25–30 ezer tonnás hajókkal).

Ukrajna a futó értékesítési szezonban már 12,8 millió tonna kukoricát, 11 millió tonna búzát, 2 millió tonna árpát és 11 ezer tonna rozst értékesített a külpiacokon. A teljes terménykivitel eddig az időpontig csaknem 2 millió tonnával szárnyalja túl a tavalyi eredményt. Pedig az áraik drasztikusan megemelkedtek.

Horribilis terményárak

Az ukrán feldolgozók 82–88 ezer forintnak megfelelő hrvinyát fizetnek a termelőknek a beszállított takarmánybúzáért. Ugyanaz az áru hajóra rakva már 226–232 dollárt (cc. 90 ezer forintot) ér. A jó minőségű kenyérbúza 96 ezer forintnyi összeget is megér a malmoknak. A beszállított kukoricáért pedig 75–87 ezer forintnyi összeget adnak a takarmánygyártók, és az árpát is átveszik 86 ezer forint körül összegért.

Magyarországon a malmi búza telephelyi ára a múlt héten átlépte a 90 ezer forintos határt, a takarmánybúza pedig nem sokkal lemaradva követi. A kukoricát 77 ezer forintért veszik át a termelő telephelyén, és az árpánk is az ukrán árszinttel megegyező összegért adható el.

Egyszóval a két ország termelői árai tükörképei egymásnak, és nincs olyan termény, amit megérne ideszállítani Ukrajnából, hacsaknem olyat nem tud, amit a magyar nem.

Legutóbbi terményárakkal foglalkozó írásunk: Mennyiért veszik a kukoricát?