Az Agrárkamara közleménye szerint a falugazdászok nemcsak a naplóbenyújtásokban segítenek, de ingyen megírják a kisüzemi pályázatot is az érdeklődőknek. Megkérdeztük a falugazdászokat, hogyan bírják a terhelést.
Új szolgáltatást indít a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara – szól a hír. A NAK falugazdászai ingyen elkészítik a pályázatokat és kamarai meghatalmazással elektronikusan benyújtják azokat. A pályázatokat először tavasszal két körben, március 5. és 18. valamint, március 19. és április 1. között lehet benyújtani, de ősszel is lesz egy benyújtási időszak. (A pályázati dokumentáció itt érhető el. A kiírást itt foglaltuk össze.)
A NAK arra bíztat minden érintettet, hogy keresse fel a falugazdászát és vegye igénybe a pályázati tanácsadást. Tudva, hogy milyen nehéz adatszolgáltatási időszakon vagyunk túl, a MezőHír megkérdezte a falugazdászokat is, boldogulni fognak-e a feladattal.
Nehéz országrészek
„Online képzést kaptunk, de az olyan, mint a gyógyszereken a szedési ajánlat. Aztán meg jönnek a mellékhatások… Más pénzével én semmiképp sem játszanék” – mondja egy szegényebb, keleti vármegyében dolgozó falugazdász, aki úgy véli, egyik pályázatírásban jártasabb kollégája biztosan elvégzi majd ezt a feladatot (is). Pályázatot írni ugyanis nem kötelező a falugazdászoknak, rájuk van bízva, hogy a képzést követően éreznek-e annyi tudást és önbizalmat magukban, hogy ezt bevállalják. És persze idővel-energiával is bírniuk kell.
Az ország északi és keleti karéjában sok olyan települést találunk, ahol a gazdatársadalom javát azok az öreg földtulajdonsok adják, akik a pár hektáros területükre nyugdíjkiegészítésként tekintenek. Ők még papíron sem feltétlenül követik a gazdálkodási eseményeket, nemhogy elektronikusan. A január végi adatszolgáltatási cunami ezekben az országrészekben sokkal nagyobb terhet rakott a falugazdászokra, mint másutt. Ebben az Ügyfélkapu-váltásnak is szerepe volt.
Átalakul a gazdatársadalom
„Nálunk kevés a nagygazdaság, azokkal nincs is dolgunk, mert szaktanácsadóval vagy alkalmazottal oldják meg a naplózást, adatszolgáltatást. A kicsik közül azonban szinte senki nem boldogult az új Ügyfélkapuval, legkevesebb 80 meghatalmazást kaptam a naplóbenyújtásra” – hangzik el egy északi megyében. Hozzáteszi: a kisgazdaságok száma évről évre csökken. Ez a falugazdász azt mondja, bár ő még sosem írt pályázatot, de a kamarai képzés alapján elvállalná a kisüzemi pályázat beadását, ha erre kérné valaki.
A zsírosabb földeken és a nyugati országrészben valahogy könnyebben halad a munka. Egyrészt a helyiek szerint a kisebb üzemeket is olyanok vezetik, akik életkorukból vagy képzettségükből adódóan otthonosabban mozognak az elektronikus térben, vagy legalább a családjukban akad valaki, akik segíteni tud ebben. A többi ügyfélt pedig már november-decemberben elkezdték nógatni a falugazdászok azzal, hogy itt az idő, be kell hozni a papírokat. „Megnőtt az adminisztrációs teher az Ügyfélkapu-váltással, de felkészültünk rá, és felkészítettük az ügyfeleket is. 170 gazdálkodó naplóját adtuk be úgy, hogy közben még állatjóléti kérelmeket is csináltunk. A kisüzemi pályázatot is kezelni tudjuk” – mondja egy magabiztos falugazdász a nyugati határszélen.
Mindenki boldogul a feladattal
A keleti határszélen egy rosszabb kedvű falugazdász javadalmazásbeli különbséget sejt kollégája optimizmusa mögött. „Ott jól megfizetik az embereket, különben elmennének Ausztriába 2000 euróért dolgozni. Itt fele annyiért is elvállaljuk a munkát…” A januári akadályt ennek ellenére mindenki „csont nélkül” vette, a leginkább panaszkodó országrészekből is azt halljuk, hogy egy kemény hétvégét követően végül szinte mindenki teljesítette a határidőt.
„A tavalyi beadásnál sokkal jobb volt most a helyzet. Akkor folyton leállt a rendszer, és csak este-éjjel tudtunk dolgozni. Ha mindenki belerázódna a rendszeres elektronikus naplózásba, még könnyebbé válna az életünk. Ez előbb-utóbb megtörténik” – vélekednek mindenütt. Az Egységes Kérelem beadását már nem érzik nagy kihívásnak a falugazdászok, és a többségük szerint a kamarai képzés alkalmassá tette őket arra is, hogy fogadni tudják a kisüzemi pályázati igényeket.
Tehát, kisüzemek, kilincsre fel, a falugazdászok segíteni fognak! Vigyázat, a kiírás mindig nagyon népszerű. Most is sok jelentkezőt várnak a 10 millió forintos maximális támogatási összegre. Mint a fentiekből is érezzük, az jár jól, aki időben lép, és nem egy kimerült szakembertől vár választ a kérdéseire.