fbpx

Inszekticides csávázással a termés növeléséért

Írta: Mezőhír - Hirdetés - 2025 január 31. -Hirdetés

A hatékony növényvédelem a megelőzéssel kezdődik, melynek szinte megkerülhetetlen eszköze a vetőmag csávázása. Csávázással jelentősen mérsékelhető a tőpusztulás, csökken a környezeti terhelés és javul a termelés jövedelmezősége.

Corteva napraforgó
Fotó: Corteva

Ahhoz, hogy a gazdálkodók egészséges és tápláló élelmiszerrel tudják ellátni a világ egyre növekvő népességét, olyan fenntartható megoldásokra van szükség, amelyekkel válaszolni tudnak a világ egyre dinamikusabban változó mezőgazdasági kihívásaira. A csávázási technológiák alkalmazása elengedhetetlen ahhoz, hogy a termesztett növényeket már a korai fázisban megvédhessék a jelentős gazdasági károkat, terméskiesést okozó kórokozóktól és kártevőktől, mindezek mellett pedig maradéktalanul megfeleljenek a környezetvédelmi, fenntarthatósági előírásoknak, gyakorlatoknak.

A hatékony és célzott növényvédelem a megelőzéssel kezdődik, melyhez a vetőmagok csávázása manapság szinte megkerülhetetlen eszköz. A növényvédő szer kis dózisú, közvetlenül a vetőmag felületére történő alkalmazásával a termék a vetést követően azonnal kifejti hatását a mag körül, megvédi a növényt a korai kártevők ellen, és lehetővé teszi a homogén, gyors és zökkenőmentes korai fejlődést. Mivel a növényvédő szert közvetlenül és célzottan csak a vetőmag felületére juttatják ki, a vetőmagcsávázási technológiák alkalmazása a talajfertőtlenítő készítményekkel szemben csökkenti a felhasznált növényvédő szerek talajra, hasznos élő szervezetekre gyakorolt környezeti hatását és védi a felhasználókat is. Továbbá a kelést követően mérsékelheti a gazdálkodók növényvédő szer felhasználását, csökkentve a további ráfordítások költségét, ami szintén javítja a termelékenységet.

A kukorica és napraforgó esetében a vetést követő egyik legkorábbi rovarkárosítók a drótférgek, melyek a Magyarországon is honos különböző pattanóbogár fajok (Agriotes spp.) lárvái. Viszonylag hosszú idő, 3–5 év alatt fejlődnek kifejlett rovarrá, így ezalatt az időszak alatt, a legfiatalabb, humuszt fogyasztó lárvákat leszámítva, mindvégig károsíthatják a kultúrnövényeket. A talajban csírázó magokat és a már kikelt szikleveles növények gyökereit egyaránt károsítják, mely során a növények részlegesen vagy teljesen el is pusztulhatnak. A korai károsítás hiányos kelést, a későbbi pedig vontatott, visszamaradott fejlődést, sárgulást, hervadást okoz. A vetés után már nincs hatékony védekezési mód, de a megelőzés innovatív rovarölőszeres csávázással, vagy talajfertőtlenítő szerek használatával kombinálva lehetséges.

Magyarországon a gazdálkodók rendelkezésére áll a Corteva Agriscience, globális mezőgazdasági tudományos és technológiai vállalat által nemrégiben bevezetett új csávázási megoldás, az Artemide™. A termék lambda-cihalotrin hatóanyagot tartalmaz, amely hatékony védelmet nyújt a napraforgó és a kukorica korai károsítói, a drótférgek, pajorok, fritlégy és kukoricabogár lárvája ellen is.

 Corteva napraforgó csávázás
Fotó: Corteva

A Corteva 2023-ban és 2024-ben Magyarországon, összesen 14 helyszínen, országszerte végzett kísérleteinek eredményei azt mutatták, hogy az Artemide™ rovarölő szerrel kezelt napraforgómagok termőképessége jelentősen javult. A kelést követően hektáronként 35,5%-kal csökkent a tőpusztulás mértéke, illetve 24,6%-kal kevesebb volt károsított tövek aránya. Ez hektáronként 6%-kal több egészséges növényt eredményezett, a kontroll standard fungicides csávázáshoz képest, azonos vetett tőszám esetén. Ez a jelentős növekedés, a napraforgóban hektáronként átlagosan mintegy 3000 darabbal több egészséges növényt jelentett hektáronként, ami a betakarításkor átlag nettó 151 kg/ha terméstöbbletet eredményezett a kísérletben részt vevő partnereknél. Ez az eredmény hozzájárul ahhoz, hogy a magyar gazdák termelékenyebbek legyenek és megőrizzék jövedelmezőségüket.

A Corteva továbbra is elkötelezett amellett, hogy a magyar gazdák számára a rendelkezésre álló leghatékonyabb csávázási technológiákat biztosítsa, hogy a vetőmagok már a kezdetektől fogva védve legyenek a korai kórokozóktól és kártevőktől, lehetővé téve a bennük rejlő genetikai potenciál kiaknázását és a maximális terméshozam elérését. A LumiGEN™ Insecticide technológia részeként, az Artemide™csávázószerrel kezelt Pioneer® kukorica- és napraforgóhibridek elérhetőségével kapcsolatban a gazdálkodók a vállalat területi képviselőinél és szaktanácsadóinál érdeklődhetnek, akiknek az elérhetőségét itt találják.

Grózinger Szabolcs, a Corteva Agriscience vetőmag-fejlesztőmérnöke

Ez a cikk is érdekelheti: Új herbiciddel rukkolt elő a Corteva a kukorica gyomirtására.