Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) legfrissebb Pénzügyi hírlevele szerint 2024-ben még viszonylag kevés pályázati pénz csorgott a mezőgazdaságba, de a földalapú támogatások új rendszerével jól jártak a gazdaságok.
Agrár- és vidékfejlesztési támogatásokra 729,5 milliárd forintot fizettek ki 2024. január 1. és szeptember 30. között. Az elmúlt 5 év azonos időszakát tekintve az uniós és hazai forrás aránya fokozatosan közelített egymáshoz, ami elsősorban a vidékfejlesztési támogatások 2021-től jelentősen megemelt nemzeti társfinanszírozásával magyarázható. A folyósított támogatási összeg 55,7 százaléka (406,2 milliárd forint) származott európai uniós forrásból, 44,3 százalékát (323,3 milliárd forint) a hazai költségvetésből fizették ki.
Feltűnő, hogy a megemelt hazai finanszírozást igénylő vidékfejlesztési programokra lényegesen kevesebb kifizetés történt, mint a döntően uniós büdzséből finanszírozott közvetlen támogatásokra. Ennek fő oka, hogy az új pénzügyi ciklus pályázatai még csak a megjelenés fázisában voltak 2024-ben. A közvetlen kifizetések jelentős emelkedése pedig nagyrészt az új támogatási rendszernek köszönhető.
Új rendszer a földalapú kifizetésekben
2024-ben az egységes területalapú támogatást (SAPS) az alaptámogatás váltotta fel, a zöldítést pedig az Agro-ökológiai Program (AÖP). A nagyüzemek számára megszűnt a capping, azaz az 1200 hektár feletti hektárokra is kifizethetővé vált az alaptámogatás és az AÖP is. Az új, kiegészítő jövedelemtámogatásként működő, újraelosztó kifizetés célja a kis- és közepes méretű gazdaságok irányába történő forrásátcsoportosítás. Ebből a nagyüzemek nem részesülnek, de ezt a „veszteséget” bőven kompenzálja számukra a területalapú támogatás kifizethetősége. A generációváltás érdekében a fiatalok is többletforrásokhoz jutnak. A termeléshez kötött támogatásokra a jelenlegivel nagyságrendileg megegyező forrás áll rendelkezésre 2027-ig.
Az alábbi ábra szerint az általánosan igénybe vett támogatási jogcímekre (alaptámogatás + AÖP) valamivel kevesebb pénz jutott 2024-ben, mint 2023-ban, de a többség által igénybe vehető, első hektárok után járó kifizetéssel együtt már jelentősen megemelkedtek ezek a földalapon járó összegek.
Az egyes ágazatok támogatottságát vizsgálva elmondható, hogy a szántóföldi növénytermesztők kapták a támogatások 30 százalékát, az állattenyésztők a 20 százalékát, a kertészet részesedése pedig kevesebb mint 5 százalék volt.
A mezőgazdaság hitelállománya 0,5 százalékkal 1060,8 milliárd forintra mérséklődött az előző év azonos időszakához képest. A kedvezményes hitelek tették ki ennek kétharmadát szeptember 30-án. Az élelmiszeripar hitelállománya 4,9 százalékkal 721,1 milliárd forintra csökkent 2024 harmadik negyedévének végére. Az ágazat hitelállományában a kedvezményes hitelek aránya 47,5 százalék. Az ágazati csődrátát emelkedő trend jellemezte, de ennek mértéke mind a mezőgazdaságban (3,5 százalék), mind az élelmiszeriparban (5,0 százalék) alacsonyabb volt a nemzetgazdasági szintnél (6,2 százalék).