A birsről a köztudatban egy bárhol jó termést hozó növény él, de a piacos áru megtermeléséhez hozzáértő termesztéstechnológiára van szükség. A Birsbirtokon 45 tonnás termésre számítanak az idén. A gyümölcsök legnagyobb felvásárlói a pálinkafőzdék, de a lakosságnak is értékesítenek belőle.
Igazi szerelemprojekt, már 10 éve
Az agrármérnök Matus Dóra és gépészmérnök férje, Tárnok László 2013-ban vásároltak meg egy 4,3 hektáros területet a Paks melletti Dunakömlődön, és egy évvel később már el is ültették az első facsemetéiket. A tervük egy olyan gyümölcsös létrahozása volt, melynek jól eladható a termése. – A magyar pálinkatörvény adta meg a jogszabályi hátterét a tervünknek, miszerint akkor lehet csak pálinkának nevezni a gyümölcscefréből készített szeszesitalt, ha magyar alapanyagból készült. Egy piaci rést találtunk, hiszen birstermesztéssel viszonylag kevesen, talán egy tucatnyian foglalkoztak itthon, és ez egy hiánytermék volt, ezért lehetőséget láttunk benne, hogy reagáljunk erre az igényre.
45 tonnás termés az idén
Ottjártunkkor javában folyt a termés betakarítása, egészséges, szép érett gyümölcsöket szednek le a fákról. A Birsbirtok termésének legnagyobb felvásárlói a pálinkafőzdék, de a lakosságnak is értékesítenek belőle. – Egy nagyon érdekes kezdeményezést hirdettünk meg a lakosság számára, ugyanis nálunk birsfát lehet bérelni, ha úgy tetszik, örökbe fogadni. Egy névtábla kerül az örökbefogadó fája elé, és a fa teljes termése a bérlőjéé lesz. Egész évben személyes kapcsolatot ápolunk a bérlőkkel, fotókat, videókat küldünk a fájukról, hogy lássák, hogyan fejlődnek, érnek a gyümölcseik.
Szerb és német fajták
A Birsbirtokon 3 fő birsfajtát termesztenek. Két szerb, a Vranja és a Leskováci, valamint egy német a Cydora Robusta adja az ültetvény gerincét. Néhány fa van a francia Rea’s Mammoth és egy kevés a Konstantinápolyi fajtákból is. Ez utóbbiak kísérleti jelleggel lettek telepítve, hogy megnézhessék, milyen gyümölcsöket tudnak hozni ezen a talajon.
Vranja
– A Vranja az egyik fő fajtánk. Körte alakú gyümölcse igen nagy lehet (400-1200g), a porzópárja a Leskováci. Nagyon szeretjük, mert a húsa masszív, a textúráját főzéskor is megőrzi, ezért befőttnek kiváló.
Leskováci
Rendkívül zamatos, nagyon lédús, aromás fajta a Leskováci, amely a pálinkaházak kedvenc alapanyaga. Egy alma alakú birset látunk, egyébként nincs olyan, hogy birskörte vagy birsalma, csak birs gyümölcs van és körülbelül 40 fajta birset termesztenek hazánkban, világszerte pedig 70-et.
Cydora Robusta
– Ez a német birs az egyetlen öntermékenyülő fajta, aminek nem kell porzó pár, illetve az egyetlen rezisztens fajta a tűzelhalásra, ami napjainkban a legnagyobb ellensége a hazai birstermesztésnek. Gyönyörű aranysárga színe a Mátyás király kori mondákban vagy recept gyűjteményekben visszaköszönő aranyalmaként emlegetett birs gyümölcs lehet, vad fajtáját már akkor az erdőkben gyűjtötték konyhai felhasználása. Citrusos jellegű íze miatt a hazai cider üzemek kedvelt alapanyaga.
Rea’s Mammoth
– Szintén kerek, alma alakú a Mammoth fajta is, de nem sárgul be annyira, mint a Cydora, viszont rendkívül lédús. Nagyon könnyű felvágni, két-három perc alatt puhára fő. A léipar kedvence.
Konstantinápolyi
– Kísérletben van itt nálunk ez a fajta: Kisebb, körte alakú gyümölcsöt terem, mint a Vranja. Rendkívül bordázott, erősen molyhos a héja, úgyhogy ezt az ipar már kevésbé kedveli, mert nehezen feldolgozható.
Nagyanyáink is termelték
A köztudatban a birs egy könnyen termeszthető, igénytelen növény. Dóra tapasztalata szerint ez nem így van, mert a termesztéstechnológiája nagy figyelmet igényel. – Egy kényes növényről van szó, nem mindegy, hogy hova telepítjük, hiszen a meszes talajokat egyáltalán nem viseli el, azonnal lesárgul és kipusztul. Növényvédelme az étkezési almával megegyező, 16-20 növényvédelmi kezelést igényel egy évben ahhoz, hogy első osztályú minőséget állíthassunk elő. Ezen kívül pedig tudni kell a birsről, hogy néhány kivételtől eltekintve nem öntermékenyülő fajta, tehát hogyha nem telepítünk hozzá porzópárokat, akkor egy meddő fát vagy ültetvényt kapunk. Idén 10 éves ültetvényünket a saját kezünkkel hoztuk létre, és a sok nehézség, küzdelmes évek után is azt tudjuk mondani, hogy ez egy igazi szerelem projekt a számunkra.
Kép/Szöveg/Videó: Kristóf Imre