Görögországban javában zajlik a dió betakarítása, a termelői árak jelenleg 3–3,5 euró között mozognak kilogrammonként, azaz mintegy 1300 forintot kérnek érte. Ez megegyezik a magyarországi termelői elvárásokkal. A termés egész Európában szerényebb a megszokottnál, az árak mégsem ugrottak meg.
Az európai kínálat gyenge-közepes
Az első adatok alapján az idei görög termés valamivel kisebb a tavalyinál, aminek az oka elsősorban a nyári hőség és vízhiány. Viszont a diók döntő többsége a 30–32-es, azaz a nagy mérettartományba esik. A magyarországi termésről azt hallani, hogy az időjárás, a betegségek és a dióburok-fúrólégy egyaránt nyomott hagytak a mennyiségen és a minőségen, gyenge a felhozatal. A görögök úgy látják, nagy kereslet van a diójuk iránt. Ebben szerepet játszik az, hogy egész Európában kedvezőtlenül alakult a szezon, sehol sincs igazán jó termés.
A magyar pucolt dió termelői átlagára közvetlen értékesítésben 3000 forint körül alakul kilónként, a budapesti Nagybani Piacon pedig 4000–5000 forintot kérnek érte az eladók. Ez nem sokkal magasabb árszint, mint a tavalyi volt. Viszont az import dió ugyanitt már 3500-4000 forintért elérhető.
Ukrajna csökkenő mennyiségekkel kopogtat
Ukrajnából a háború kitörése óta 13-14 ezer tonna dió érkezik az EU-ba, ezzel az USA mögött (64%-os részesedés) a második legnagyobb beszállítónak (14%-os részesedés) számítanak ezen a piacon. Elemzők szerint az idei ukrán kivitel 9-10 százalékkal csökken a tavalyi évhez képest, mivel nagyjából ennyivel kisebb a termésük, és az áthúzódó készleteik minimálisak.
A háború előtt Ukrajna a világ exportpiacának 9-10 százalékát adta, ma viszont már csak a 4-5 százalékát biztosítja. Az USA továbbra is tartja vezetőexportőri címet, de gyors tempóban zárkózik fel hozzá Kína és Chile. Ha a dió ára nem nő számottevően Európában, az az amerikai import fölényének köszönhető.