Egyre több üzlet mellőzi a diót a polcairól, és bevállalja, hogy a vevőknek csak különböző diópótlókat kínál. Eközben az uniós piacon prémium termék a magyar dió. Mi áll ennek hátterében, és mi kerül így a karácsonyi bejglibe?
Tavaly télen az export ellenére nem növekedett itthon a dió ára, azonban 2020 időjárása nem kedvezett a termesztőknek.
Fagy és károkozó
A diósok területe az utóbbi tíz évben több mint duplájára növekedett, és az ültetvények termőre álltak, azonban a tavaszi fagy kettő hullámban elvitte az idei termés több mint felét. Ez mellett (a hazai ültetvényeken nyolc éve megjelent) nyugati dióburok-fúrólégy is károsítja a termést. A fertőzött, lehullott termést mielőbb össze kell gyűjteni és el kell égetni. A nyár eleji aszályos idő miatt a diószemek mérete kisebb a megszokottól, ezzel együtt minőségi problémák felmerülnek.
Árak
A kedvezőtlen időjárásnak, a károkozók általi fertőzöttségnek hatására lényegesen magasabb árakkal kell számolnunk a tavalyiakhoz képest. Térségtől függően 15-40%-os áremelkedés tapasztalható már most.
Az üzletláncok, kisebb élelmiszer üzletek csak az ünnepeket megelőző időszakokban teszik ki a polcra a darált diót (elég magas áron), ugyanis nem vállalják be, hogy készleten, a polcon maradjon, és lejárt szavatossággal a megsemmisítendő kategóriát gyarapítsa. Inkább a mesterséges diópótlókkal kereskednek, melyek eltarthatósága lényegesen hosszabb. Igaz, az ízélmény is jóval kisebb…
A helyi piacokon hamarabb kapunk pucolt dióbelet, vagy egész, héjas diót. Azonban ott érdemes válogatni, egy-két diót megtörni és megkóstolni, ha nem a jól ismert gazdától vásárolunk, mert érhetnek minket meglepetések.
A termelési költséget csökkentheti az egyre jobban elterjedő betakarító gépek, melyekkel jelentős élő munkaerő váltható ki. Azonban ez sem segít egy-egy rossz, szélsőséges, kedvezőtlen időjárású évben.
Fotó: Horizont Média Archívum