Az időjárással nagyon kevesen elégedettek, de ha a növényvédelem hatékony, akkor jelentős veszteséget tudunk megelőzni!
A mikor esik, sokszor sok, amikor meg nem esik az eső, akkor aszály van. Látni kell, és törekedni rá, hogy amikor van csapadék, azt valahogy el kellene tudni tárolni akár a parcellákban, akár tájban. Ehhez termelői összefogás kellene, mert enélkül nem fog menni, és előbb-utóbb senkinek sem lesz jó! A növénytermesztésben, ha még biológiai, növényvédelemre akkor is szükség van! Egyre vékonyabb jégen kell úgy egyensúlyozni, hogy minél nagyobb legyen a nyereség! Ebből lehet biztonságosan fenntartani a farmot, földbérleteket kifizetni, beruházásokat eszközölni.

Az egyik legfontosabb művelet
A növényvédelem a vetés után a legfontosabb művelet. Így nem mindegy, hogy miként végezzük, főleg, ha sok területet kell lejárni. Nagyon gyorsan kifújunk néhány milliót a fúvókán, és az nem mindegy, hogy ez mekkora arányban éri el a célfelületet. Ami elsodródik, az veszteség! A veszteségből fakad az egyik oldalon a kisebb termés, másikon, hogy rezisztencia alakulhat ki a hatóanyaggal szemben. A növényvédelemnek is vannak korlátai: hőmérséklet, levegő-páratartalom, szélerősség. Az egyre jobban felmelegedő időben estére, éjszakára és a kora reggeli órákra tolódik az optimális permetezési idő. A következő megoldandó feladat a hatóanyag-mennyiség csökkentésének a kérdése.
Óriási lépés a gazdaságosság felé!
Amennyiben a jelenlegi permetezéskor a szórókeret 70–90 cm között van, ám ezt sikerül levinni 30–50 cm közé, akkor akár 20–50% közötti veszteségcsökkenést tudunk elérni! Ez óriási lépés a gazdaságosság felé is! Ezenfelül azáltal, hogy drasztikusan tudjuk csökkenteni a veszteséget, lehet csökkenteni a lémennyiséget is – természetesen a növényvédős szaktanácsadóval konzultálva! Így a területteljesítményt is tudjuk növelni. Emellett nemcsak költséget csökkentünk, hanem az optimális időben nagyobb területet tudunk lekezelni!
Stabil szórókeret-megtartás
A LEEB egyedi aktív szórókeretvezérlése képes nagyon stabilan tartani a keretet, így igen közel is tudunk menni a célfelülethez, legyen az gyomirtás vagy növényvédelem. A 25 cm fúvókaosztás csak akkor kell, ha 50 cm alá tud jönni a keret, és stabilan itt is dolgozik. Ennek az eredménye az elsodródás – veszteség – drasztikus csökkenése. Azonban a 25 cm fúvókaosztásnál a még jobb borítottság eléréséért váltakozva használjuk a lapos, illetve dupla lapos sugarú fúvókákat. Így a gyomirtásnál a rögárnyékba is nagyon jól behatol a permetlé, a növény védelemben pedig három irányból éri a növényt a permetlé. Ezenfelül kúpsugaras fúvókák is használhatók – akik ezeket részesítik előnyben, azok számára a kimagaslóan stabil keretvezérlés lehetővé teszi a fúvókák pontos magasságbeállítását is. A hatékonyságot segíti még a LEEB permetezőkben a CCS – a folytonos tisztítási funkció is! Ez azt jelenti, hogy két pumpával vannak szerelve, a nagy szivattyú, ami a permetezést végzi (általában centrifugális) és egy kisebb, ami csak tiszta vízzel találkozik. A tisztítási funkciót kiválasztva a kis szivattyú a tisztavizes tartályból nyomja a permetlétartályba a vizet, lemossa a tartály belső részét, és ugyanekkor a permetezőszivattyú kinyomja a szórókeretre. A lehető leggyorsabban elvégezhetjük a tisztítást! A ciklus végeztével tiszta a permetező!
A növényvédelem fontosságán túl érdemes lenne még arra is figyelni, időt szánni, hogy minél több csemetét ültessünk a parcelláink köré!
SZERZŐ: SZÁSZ ZOLTÁN +36-30/743-0302
