A csapadékos, hűvös időjárás kedvez a gombás fertőzéseknek, és újabb növényvédelmi kihívások elé állítja a gyümölcstermesztőket. A következő napokban fokozott figyelmet kell fordítani az alma, meggy, szilva és őszibarack növényvédelmére, mivel a csapadék és a hőmérséklet-ingadozások ideális körülményeket teremtenek a kórokozók terjedéséhez.
Még mindig sok az aszkospóra
Az almafák terméskötődési fázisban vannak, 8–15 mm-es gyümölcskezdeményekkel. Bár a varasodás fertőzési nyomása eddig közepes volt, az esőzések következtében újabb fertőzésekre lehet számítani. Az aszkospórák még mindig nagy mennyiségben vannak jelen, és a konídiumok is könnyen továbbterjednek. A védekezés során javasolt a kontakt és felszívódó gombaölő szerek (pl. ditianon, mefentriflukonazol, pirimetanil, réz-hidroxid) kombinációja – írja a NAK 20. heti előrejelzése.
A lisztharmat másodlagos tünetei – levélkanalasodás, penészgyep – is észlelhetők, ezért a varasodás elleni védekezés mellett olyan szerek választása indokolt, amelyek a lisztharmat ellen is hatékonyak (pl. tebukonazol, fluxapyroxad). A kénkészítmények is eredményesen használhatók.
Az almamoly rajzása április 28-án kezdődött, de a hűvös idő miatt a fejlődés lassú, egyes térségekben még csak most kezdődik a tojásrakás. A párzás gátolt, ezért a tojásrakás csúcsa bizonytalan, de a védekezést érdemes időben elkezdeni, hogy ne rontsa a fejlődő gyümölcs a permetfedettséget.
Aktuális problémák
A levéltetvek jelenléte egyelőre csekély, mivel a hideg hátráltatja a kolóniák kialakulását. A védekezésre felszívódó és – ha még nincs levéldeformáció – kontakt szerek is hatásosak. Bioültetvények esetében a nyári olajos készítmények 1%-os töménysége javasolt még a levelek torzulása előtt.
A vértetű is megjelent, az áttelelt egyedek most költöznek fel a hajtásokra. A felszívódó szerek adhatják a legjobb eredményt, mielőtt a vattaszerű telepek teljesen kiépülnének.
A meggy gyümölcsei már magméretűek, az antraknózis jelenleg még tünetmentes, de a fertőzés most zajlik. A csapadékos időjárás elősegíti a kórokozó bejutását, ezért időben el kell végezni a védekezést. A levéllyukacsosodás (sztigminás betegség) szintén aktuális probléma, főként az őszibarackban és szilvában. Itt is javasolt a célzott permetezés. A szilvában már tömegesen jelen van a hamvas zöld levéltetű, ellene felszívódó szerekkel javasolt védekezni.
Az őszibarack tafrinás fertőzése mostanra elérte a csúcspontját, de újabb fertőzések már nem várhatók. A fertőzött leveleket a fák természetes módon le fogják dobni. Az elkövetkező hűvös időjárás még kedvezne a terjedésnek, de a nappali felmelegedés várhatóan gátolja ezt.
A részletes előrejelzés és a NAK aktuális adatai itt érhetők el.