Minden fontos takarmánygabonából a termelés bővülésére van kilátás, mégsem fogunk dúskálni a magban. A fogyasztás ugyanis még nagyobb mértékben nő, így a globális készletek apadására van kilátás.
Nagy takarmánygabona-termés, még nagyobb fogyasztás
Idén az árpa, a kukorica, a köles, a cirok és a rozs termelése összességében nő a világban, és ez bőven ellensúlyozza a zab esetében előre jelzett kisebb visszaesést. A főbb termelő országok – az Egyesült Államok, Brazília, Argentína, Kína, Ukrajna és az Európai Unió – mind a termelés emelkedésére számíthatnak. Ugyanakkor a globális fogyasztás még nagyobb mértékben nő, így a készletek apadására van kilátás a legfrissebb előrejelzések szerint.
Kukorica: a rekordtermés ellenére nem jut több a külpiacra
A globális kukoricatermelés 2025/26-ban elérheti a 1,26 milliárd tonnát, ami minden eddigi rekordot megdöntene. Az Egyesült Államok önmagában 400 millió tonna feletti termést céloz meg – ez lenne az első eset, hogy az USA átlépi ezt a küszöböt. A dél-amerikai termelők – Brazília és Argentína – szintén növekedésre számítanak, és Ukrajna is erőteljesebb terméssel kalkulál. A kukorica globális kereskedelme viszont alig bővül, mivel a „házon belüli” fogyasztás jelentősen növekszik. Ezt egyrészt a takarmányipar, másrészt az etanolgyártás igényei magyarázzák. Ukrajnából viszont a tavalyinál több exporttal lehet számolni.

Árpa: a növekvő termelés sem éri utol a fogyasztást
Az árpapiacon is növekvő termés várható, elsősorban az EU-ban, Oroszországban és Kínában. Ezzel szemben Ausztráliában, Kazahsztánban, Törökországban, Szíriában és Irakban kisebb hozamokat jeleznek előre. A nemzetközi kereskedelembe kicsivel több árpa kerülhet. Főként Ukrajna, az EU és Oroszország exportja erősödik, miközben Törökország, Ausztrália és Kazahsztán kivitele visszaesik. A globális zárókészletek mérsékelten csökkennek, mivel a termelés kicsivel elmarad a fogyasztás szintjétől.
Ez a cikk is érdekelheti a témában: Még nincs vége kukorica- és napraforgóvetésnek Ukrajnában.