fbpx

Lyukacsosodik a levél? Ne hagyjuk!

Írta: Szerkesztőség - 2025 május 10.

Bár a fagyok után hajlamosak vagyunk magukra hagyni a nemtermő fákat, a növényvédelmi szakemberek ezt nem helyeslik. A jövő évi termés múlhat azon, hogy mennyi kórokozóval kell megküzdenie egy egyébként is legyengült fának.

A tavaszi fagy után a kajszifákon már többnyire látható a terméshiány, de ne hagyjuk magukra a fákat! – int Zsigó György a nak.hu oldalán. A lehullott kajszileveleken megfigyelhetők a levéllyukacsosodást okozó gombának, a sztigminának a tünetei. Ha a fertőzés így folytatódik, akkor a nyár közepére felkapaszkodhatnak a fákra, és így jövőre sem fog termés kialakulni. A szilván, a cseresznyén, az őszibarackon és a mandulán is erősödik a kórokozó fertőzése. Egyes réz és kéntartalmú gombaölők mellett felszívódó (szisztemikus) hatóanyagok (pl.: a ciprodinil és a boszkalid+piraklostrobin) is engedélyezettek a kórokozó ellen.

kajszi lyukacsosodás
Fotó: Shutterstock

A kiskertekben azzal is szembesülünk, hogy a talajlakó kártevőket nem tizedelte meg a tél. Ahol tavaly rágásnyomokkal szüretelték a hónapos retket, vagy megtalálták a pajorokat a kidőlő szamócatövek alatt, ott valószínűleg az idén is gondot fognak okozni a talajlakó kártevők. A mustár, a fokhagyma, a pohánka, a muskátli riasztó hatású a talajlakó kártevők ellen. A saláta vagy a félbevágott burgonyagumó alkalmas a kártevők csalogatására. Kémiai védekezésre a teflutrin és a cipermetrin hatóanyagú talajfertőtlenítők használhatók fel.

Lásd még a témában: Nyomás a gyümölcsösökön: itt vannak a levélbetegségek!