Három nap alatt 13 forinttal csökkent a gázolaj ára, és a benziné is esett 7 forintot. Számíthatunk rá, hogy ez folytatódik? Alábbiakban egészen 2026-ig tesznek becslést az üzemanyagok piacára a gazdasági elemzők.
Általános árcsökkenés
Míg márciusban hosszan növekedett az üzemanyagok ára, most egy erőteljes csökkenésnek vagyunk szemtanúi. Ugyanis utoljára 2021 februárjában volt olyan olcsó a Brent kőolaj, mint most: 60–62 dollár között ingadozik. Annak ellenére, hogy a nyári autózási szezon kezdetén emelkedni szoktak az üzemanyagárak, az olajárak továbbra is a többéves mélypont közelében mozognak, mivel bizonytalanság övezi az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi tárgyalásokat, és ez a világ két legnagyobb olajfogyasztója. További nyomást gyakorolt a piacra, hogy az OPEC+ országok a kitermelés gyorsabb ütemű növelését tervezik – magyarázza az okokat a Trading Economics.
A régió országaival összevetve is javul a magyar üzembentartók helyzete. 2023 elején még 10–17%-kal kellett többet fizetnünk a benzinért a hazai kutakon, de tavaly áprilisban már csak 5%-kal haladta meg a hazai ár a régiós átlagot. Idén áprilisban a benzin átlagára mindössze 0,7%-kal volt magasabb, mint a régió országaiban, a dízelért pedig 2%-kal fizettünk többet.
Trendet látunk, vagy csak egy hullámvölgyet?
Amerikai elemzők szerint a következő hónapokban az alábbiak befolyásolják az üzemanyagárakat.
Áramfogyasztás:
- magas áramfogyasztásra van kilátás nyáron a hőhullámok miatt;
- egyre több elektromos jármű fut a világ útjain;
- a mesterséges intelligenciát és kriptovalutákat támogató adatközpontok terjedése miatt ugrásszerűen nő a számítógépek áramfogyasztása;
- ugyanakkor bővül a megújuló energia bevonása az energiatermelésbe.
Visszafogott gazdasági növekedés: az Egyesült Államok reál GDP-növekedését 2025-re 1,5%-ra, 2026-ra pedig 1,6%-ra becsülik. Növekvő olajkitermelés: a globális olajtermelés növekedése meghaladja a kereslet bővülését.
Mindezek eredőjeként az elemzők a Brent nyersolaj árát 2025 második felében átlagosan 62 dollár/hordóra, 2026-ban pedig 59 dollár/hordóra teszik. Az áresést a globális kereskedelmi bizonytalanságok időnként hevesen kibillenthetik, tehát egy trendre, ne egy folyamatos lejtmenetre készüljünk.