fbpx

Elektromos állományszárítás? Így csinálják a németek

Írta: Gönczi Krisztina - 2025 április 17.

Német mérnökök egy folyadék–elektromos kombinált rendszert fejlesztettek ki alapvetően alacsony kultúrák állományszárítására, illetve totális gyomirtásra, a fenntartható mezőgazdaság jegyében. Ezt máris több országban forgalmazzák.

A német Crop.zone kifejlesztett egy elektromos gyomirtási technológiát, amit az ausztrál Nufarm céggel együttműködve forgalmaznak. A rendszer alternatívát kínál a 2020-ban betiltott dikvát gyomirtó hatóanyagra, egyben előfutára a glifozát kivonását követő műszaki megoldásoknak. A célok ismerősek: a traktor hasa alatt elférő növények állományszárítása – ez a német gyakorlatban a burgonyát jelenti –, takarónövények terminálása és totális gyomirtás. Repce vagy napraforgó esetén még meg kell oldani a magas eszközhordozó szerkezetet.

A rendszer működése során egy fronttartály + szórókeret juttatja ki a növényzetre a szabadalmaztatott, jó áramvezető tulajdonággal bíró Volt.fuel folyadékot, majd a traktor hátsó függesztőberendezésén elhelyezett áramfejlesztő nagyfeszültségű áramütést mér a növényzetre. A Volt.fuel-ből hektáronként 10 liter fogy el 300 liter vízzel a technológiai leírás szerint.

crop.zone elektromos gyomirtó
Fotó: Crop.zone

A gép két munkaszélességben kapható: 9 és 12 méteres lehet. A TLT-ről hajtott, 84, illetve 140 kW-os generátor 1600–5500 voltos feszültséget is képes leadni az állományt végigsimító lapokon keresztül. Ezekből 12 db söpri végig a felszínt, így a különböző magasságban lévő növényzetet is jól eléri. A szerkezet súlya a 9 méteres változat esetén 2200 kg, és egy legalább 115 kW motorteljesítményű traktort igényel a működtetése. A munkavégzés tempója a 8 km/h-t is elérheti.

elektromos gyomirtás
Fotó: Crop.zone

Az Európában már több innovációs díjat is elnyert gépet Írországban, Kanadában, az Egyesült Királyságban, Dániában, Svédországban és hamarosan az USA-ban is forgalmazzák. Az áráról nincsnek elérhető információk, de a magyar pénztárca nagy valószínűséggel nem elég vastag hozzá. A totális gyomirtók teljes kivonásával és a konstrukció elterjedt használatával vélhetően elérhetőbbé válik a hazai piac számára is.