fbpx
▼Hirdetés

▼Hirdetés

Szántóföldi permetezők konstrukciós kialakításai

Írta: MezőHír-2025/2. lapszám cikke - 2025 március 03.

A szántóföldi növénytermesztésben – a mai jövedelmező termelési szint fenntartása érdekében – a termelési folyamat elengedhetetlen, meghatározó része a folyékony vegyszerek, tápanyagok, növénykondicionálók, gyomirtó szerek és növényvédő szerek kijuttatása.

A vegyszerkijuttatás amellett, hogy a megfelelő hozamok fenntartásában feltétlenül szükséges, veszélyes tevékenység. Ezt a veszélyes tevékenységet az ide vonatkozó EU-s, valamint az ezekhez illeszkedő hazai jogszabályok szabályozzák. A jogszabályok alkalmazásának feltételeit pedig az illetékes hatóságok biztosítják. Az agrotechnikai igények kielégítésére és a folyékony vegyszerek kijuttatására vonatkozó szigorú előírások betartása érdekében megfelelő műszaki eszközökre, növényvédő gépekre, összefoglaló nevükön szántóföldi permetezőgépekre van szükség.

Jogszabályi előírások

A növényvédelmi tevékenységet, vegyszerforgalmazást, -kezelést, képesítési-engedélyezési szabályokat, a permetezés technikai előírásait, műszaki feltételeit, környezetvédelmi, növényorvosokra vonatkozó előírásokat, növényvédelmi gépekre vonatkozó előírásokat stb. a 43/2010. (IV. 23.) FVM-rendelet a növényvédelmi tevékenységről szabályozza. A növényvédelmi gépek időszakos felülvizsgálatáról pedig a 35/2019. (VII. 15.) AM-, a növényvédelmi tevékenységről szóló 43/2010. (IV. 23.) FVM-rendelet módosítása rendelkezik.

Folyamatos innováció

A szigorú jogszabályi előírásokhoz a permetezőgépeknek magas szintű agrotechnikai, technológiai igényeket kell kielégíteniük, nagyon változatos üzemeltetési körülmények mellett. Éppen ezért a felhasználói területen számos, különböző konstrukciójú és típusú, függesztett, vontatott és magajáró szántóföldi permetezőgép érhető el. A szántóföldi permetezőgépeket is a gyártók, fejlesztők folyamatos innovációja jellemzi, a számítógépes tervezés AutoCAD, CAM gyártásirányítás, gyártástechnológia különböző verzióinak, a robot- és lézertechnikának az alkalmazásával (1. kép).

permetezőgép
1. kép. A szántóföldi permetezők gyártástechnológiáját is a hatékony innováció jellemzi
(a fotók a szerző saját felvételei)

A szántóföldi permetezők esetében a gyártás során egyre jobb anyagminőségeket alkalmaznak. A teherviselő szerkezeteknél nagy folyásszilárdságú anyagok a vegyszerrel, permetezőszerrel érintkező felületeknél; a tartályok, szórókeretek, szivattyúk korrózióálló anyagok; műanyagok a tartályoknál; a szórókereteknél különleges alumíniumötvözetek; a vezérléseknél ISOBUS-adatátvitel; szoftverek, digitális alkalmazások a vezérlésben, szakaszolásban; GPS-alkalmazások; érintőképernyős kijelző; kedvező ergonómiai kialakítások stb.

Konstrukciós kialakítások

A szántóföldi permetezőgépek az eltérő gazdálkodási körülmények miatt – vetésszerkezet, termőterület nagysága és egyéb, különböző üzemi adottságokból adódó igények kielégítésére – különböző nagyságrendben és konstrukciós kialakításban, traktorkapcsolat tekintetében függesztett, vontatott és magajáró kivitelben készülnek. Az alapvető különbség a függesztett és vontatott gépeknél az üzemeltető traktorhoz való csatlakoztatásban és járószerkezeti kialakításban van. A magajáró permetezőgépeknél is – a konstrukciónak megfelelő – speciális magajáró váz- és járószerkezeti kialakításokat találunk a hozzájuk tartozó szerkezeti elemekkel. A funkcionális elemekben – szivattyúk, tartályok, hajtásátvitel, szórókeret-felfüggesztés és kivitel, szoftverek, távvezérlés, digitális alkalmazások – nagyságrendileg eltérő, de funkcióiban hasonló megoldásokat alkalmaznak.

Csatlakoztatási, vázszerkezeti és járószerkezeti kialakítások

A függesztett szántóföldi permetezőgépeknél a vázszerkezet cső- vagy zártszelvényből kialakított hegesztett keretszerkezet, melynek mellső részén van kialakítva az üzemeltető traktor hidraulikus hárompont-emelőberendezéséhez kapcsolódó tartó a függesztőcsapokkal és a hajtásátvitellel. A keretszerkezetbe vannak beépítve a műanyag vegyszer-, vegyszerbekeverő és tiszta vizes műanyag mosótartályok, valamint az egyéb funkcionális szerkezeti elemek. A vázkeret hátsó része pedig szállítási helyzetbe be-, munkahelyzetbe pedig kihajtható konzolos kialakítású fúvókákat tartó szórókeret. A vontatott szántóföldi permetezők merev, fix vonórúddal a vontató traktor alsó csapos vagy K-80-as gömbcsuklós vonóberendezéséhez csatlakoznak.

Egyes típusoknál a csatlakoztatás a traktor függesztőkarjainak gömbcsapjaihoz lengő vonópaddal van megoldva. A dinamikus igénybevételek csökkentésére, illetve a menetdinamika javítására a vonórúd felfüggesztése rugózott megoldású. Egyes típusokon a vontató traktor nyomkövetésére különleges bekötésű vonórúdmegoldást alkalmaznak. Szinte valamennyi vontatott szántóföldi permetezőgép vonóberendezésére van építve feltöltőszivattyú. A vonórúd központi gerinctartós vagy hegesztett négyszög alakú alvázhoz csatlakozik. Az alvázra van építve a vegyszer-, vegyszerbekeverő, a tiszta vizes mosótartály az egyéb funkcionális elemekkel, az alváz hátsó tartójára pedig a szórókeretet tartó mechanizmus. A vázkeretet pedig – a permetezési munkák követelményeihez igazodó – futóművek támasztják alá.

Futóművek, kormányzás

A vonatott szántóföldi permetezőgépek stabil, robusztus alvázszerkezetét egytengelyes vagy tandem rendszerű futómű támasztja alá. A futómű a szántóföldön történő mozgásból adódó dinamikus igénybevételek – rezgések, lengések – csökkentésére gyakran rugózott és hidraulikus lengéscsillapítású (2. kép).

vontatott permetezőgép
2. kép. A vontatott permetezőgépek járószerkezete gyakran gumi- vagy légrugózású

Ez kedvezően hat a gép permetezési vagy szórási egyenletességére. A permetezési vagy szórásszélesség kihasználására, az átfedések csökkentésére – ami vegyszerfelhasználás-csökkentést eredményezhet – az üzemeltető traktor nyomkövetése céljából a futóművek kormányzott kialakításúak. A kormányzás lehet a traktor hidraulikus kormányával szinkronműködő hidraulikus megoldás vagy a traktor vonóberendezéséhez kapcsolódó vonórúdkormányzás. A kormányzott, az üzemeltető traktor nyomvonalán járó futóművek alkalmazása az előző előnyökön túlmenően jelentősen csökkentheti például a vegetációs állományban a taposási károkat. Egyes típusoknál a futómű-konstrukciók, éppen az előző szempontok miatt, állítható nyomtávolságú kivitelek. A magajáró szántóföldi permetezők vázszerkezete, járószerkezeti kialakítása – a magajáró üzemmód és a technológiai alkalmazás miatt – az előzőeknél bonyolultabb kialakítású, nevezhetjük hidas kialakításúnak is.

A vázkeret hordozza – az előzőekben is említett funkcionális szerkezeti elemeken túl – az üzemeltetéshez szükséges energiát szolgáltató dízelmotort a tartozékaival, a szivattyúkat és a járószerkezeti hajtásátvitelt, valamint a kezelőfülkét. A magajáró szántóföldi permetezők emelt hasmagasságú gépek (3. kép).

magajáró permetezőgép
3. kép. A magajáró gépek nagy hasmagasságú konstrukciók

A hidas járószerkezet kettő- vagy többségében négykerék-hajtású konstrukció. A járókerekek hajtása hidrosztatikusan változtatható nyelőképességű, azaz fordulatszámú hidromotorokkal történik (4. kép).

magajáró szántóföldi permetező
4. kép. Magajáró szántóföldi permetezők járószerkezeti kialakítása

A kormányzás lehet kétkerék-, négykerék- és oldalazókormányzási művelet. Az emelt hasmagasságú felépítmény magassága 1300–1900 mm között változtatható, vagy stabilan akár 2000 mm-es is lehet, de találkozhatunk 2850 mm hasmagasságú konstrukciókkal is. A nyomtávolság is változtatható, 2250–3000–4000 mm-es határok között. A járószerkezet, illetve a futóművek lég- vagy hidropneumatikus rugózásúak. A legtöbb magajáró szántóföldi permetező közúti vonulási sebessége akár a 40 km/h-t is elérheti. A magajáró szántóföldi permetezők energiaforrása 130 LE-től 280 LE-ig is terjedhet.

Vegyszertartályok

A szántóföldi permetezőgépek – a nagyságrendjüknek megfelelően – különböző térfogatú permetlétartállyal készülnek. A függesztett gépek tartálytérfogata, az üzemeltető traktor hidraulikus emelőképességéhez, illetve stabilitási jellemzőihez igazodóan, 200–400–800–1000–1200–1600 liter. A függesztett szántóföldi permetezők permetlétartálya és az egyéb technológiai víztartályok – kivétel nélkül – nagy szilárdságú, üvegszál-erősítésű polietilén műanyagból készülnek.

A vontatott gépek permetlétartályai pedig korrózióálló anyaggal védett, illetve kezelt fém- vagy – az előzőekhez hasonló – műanyag kialakításúak. Tartálytérfogatuk pedig a vontatott változatoknál 2500–3500–4500–5500–6700 liter lehet, a tiszta vizes tartály térfogata 250–380–720 liter is lehet. A magajáró gépek tartálytérfogata 2500–3000–5000–6000–7500 liter (5. kép).

permetlétartály
5. kép. A permetlétartályok többnyire polietilén műanyagból készülnek

A függesztett és vontatott és magajáró szántóföldi permetezők vázkeretének hátsó tartóihoz csatlakozik perselyezett csapszegeken keresztül a paralelogramma-vezérlésű emelőmechanizmus (6. kép).

hátsó paralelogramma-felfüggesztő mechanizmus
6. kép. Hátsó paralelogramma-felfüggesztő mechanizmus

Egyes magajáró típusokon a szórókeret a kezelőfülke előtt, adapterszerűen csatlakozik a függesztőmechanizmushoz (7. kép).

mellső szórókeret-felfüggesztés
7. kép. Mellső szórókeret-felfüggesztés

A szórókeret helyére címerezőadapter is szerelhető. A paralelogramma-mechanizmus karjainak működése biztosítja a hozzá kapcsolódó – különböző munkaszélességű, a szórófejeket tartó – szórókeretek megfelelő pozícióba történő emelését, illetve munkahelyzetbe történő rögzítését. (A szórókeret megfelelő munkahelyzetbe való rögzítése, 800-500-200 mm, elsősorban az elsodródás csökkentése szempontjából fontos.)

A különböző nagyságrendű – tartálytérfogatú – szántóföldi permetezőgépeknek a paralelogramma-emelőmechanizmusához kapcsolódó szórókeretei nagy szilárdságú, korrózióálló acélból vagy nagy szilárdságú alumíniumötvözetből álló vagy korrózióvédelemmel ellátott – a munkaszélességtől függően több tagból álló – rácsos szerkezet (8. kép).

könnyű rácsszerkezetes konstrukció
8. kép. A szórókeretek könnyű rácsszerkezetes konstrukciók

A szórókeretnek az emelőszerkezethez történő csatlakoztatása különböző, gyakran a talajt vagy az állományt követő szenzorokkal vezérelt megoldású.

Szórókeretek, vegyszerbekeverők

A rácsos szórókeretek kisebb munkaszélesség esetén szállítási helyzetben kézi erővel, manuálisan becsukhatók. A nagyobb munkaszélességű változatoknál a szórókeretek – hidraulikus munkahenger segítségével – a tartály mellé vízszintes vagy függőleges, illetve ahhoz közel álló síkban – egyes változatoknál több lépcsőben – becsukható munkahelyzetben pedig kinyithatók (9., 10. kép).

szórókeret
9. kép. A szórókeret munkahelyzetben

vegyszerszállító szivattyú
10. kép. A vegyszerszállító szivattyú és tartozékai elhelyezése

Az újabb fejlesztésű gépeken a szórókeret magassága üzem közben a szenzorvezérlésnek megfelelően automatikusan követi az állomány magasságát. A szórókeretek hordozzák a különböző konzisztenciájú, különböző adagmennyiségben és cseppméretben kiszórásra kerülő vegyszerek kijuttatására alkalmas fúvókákat. A fúvókák elhelyezése a szórókereten konstrukciónként és típusonként 250–500 mm között változó. A fúvókák védelmét – egyes típusokon – védőkeret szolgálja. Az elsodródás csökkentése szempontjából a kisebb osztású fúvókaelhelyezés kedvezőbb. A szórókereten elhelyezett LED-világítás – az éjszakai munkában – az ergonómiai kényelmet szolgálja. A szórókereten elhelyezett szélzsákos megoldás szintén csökkenti az elsodródást, és az alatta keletkezett turbulencia segíti a vegyszer, a permetlé a levélzet fonákjára jutását. Természetesen a különböző cseppméretek kialakításához különböző lapos sugarú vagy légbefúvásos fúvóka vagy a Nitrosol jellegű folyékony műtrágyákhoz – külön „Nitrosol” csomagban található – műtrágyás fúvóka szolgál.

Szivattyúk, vezérlőrendszer

A vontatott szántóföldi permetezőkön külön vegyszer-bekeverő berendezést alkalmaznak, öblítővizes és kézmosó-vizes tartály van beépítve. A permetlé-tartály – az esetek többségénél – a feltöltő nyíláson túl, a leeresztő csőcsonkon keresztül is feltölthető. Funkcionális szempontból a permetezőgépek fontos szerkezeti része a bekevert vegyszert, a permetezőszert a szórókereten elhelyezett fúvókákhoz szállító szivattyú. A vontatott szántóföldi permetezőkön alkalmazott szivattyúk 1-2-3 membrános, dugattyús vagy 2-3 membrános, két- vagy háromhengeres változatban kerülnek beépítésre (11. kép).

szántóföldi permetezőkön alkalmazott szivattyú
11. kép. A vontatott szántóföldi permetezőkön alkalmazott szivattyúk

Műszaki paramétereiket tekintve a szállítási teljesítmény széles skálán mozog, ez 65–105–150 liter/perc, míg a maximális nyomás 20 bar, az üzemi nyomás általában 2–5–6 bar között állítható. A szivattyúk a hajtásukat az üzemeltető traktor TLT-jéről fogaskerekes hajtóművön keresztül vagy 12 V-os feszültségű egyenáramú elektromotorról kapják. Az adagmennyiség-, permetlé-szabályozás történhet járókerék-arányosan a járószerkezetre, a keréktárcsákra szerelt jeladók (12. kép) vagy elektronikusan szoftver ISOBUS-adatátvitel segítségével.

fordulatszám-jeladó
12. kép. A járókeréktengelyre szerelt fordulatszám-jeladó

Egyes gyártók a gyártmányaikhoz – különböző konstrukciójú permetezők, vetőgépek, műtrágyaszórók stb. – több funkciós, az üzemeltető traktorra telepíthető vezérlőrendszert alakítottak ki. Az univerzális terminál valamennyi ISOBUS-szoftverrel és adatátvitellel rendelkező gépre alkalmazható. A szoftveres vezérlés biztosítja az automata szakaszvezérlést, a fordulók és egyéb szükséges elzárások esetén. Ugyancsak lehetséges a Nitrosol-fejtrágyázás során a differenciált kijuttatás is. A szántóföldi permetezőknél is használhatók az egyszerű kialakítású, és könnyen telepíthető LED-es manuális iránytartó kiegészítők. Az univerzális ISOBUS-os kezelőterminál tovább bővíthető GPS-antennával, amely DGPS-pontosságú automatakormányzású vezérlést biztosít, és továbbra is biztosítható az automata szakaszvezérlés és differenciáltkijuttatás.

SZERZŐ: DR. KELEMEN ZSOLT MŰSZAKI SZAKÉRTŐ

▼Hirdetés
▼Hirdetés