fbpx

A magyar szántó is megérzi, ha étrendet vált az arab kecske

Írta: Gönczi Krisztina - 2025 február 15.

Szaúd-Arábia modernizál: egyre inkább tápot kap a kecske, nem árpával kevert lucernaszénát. Ennek több oka is van és még több következménye – a magyar gazdálkodókra nézve is. 450 ezer hektárnyi szántó termését érinti a folyamat.

kecske
Fotó: shutterstock

Szaúd-Arábia a világ egyik legnagyobb takarmányárpa-vásárlója, de egyre inkább csökkenti a termény behozatalát, mivel alternatívákat keres az állatok etetésében. Az USDA adatai szerint az arab állam árpaimportja a 2015/16-os gazdasági évben még 10,4 millió tonna volt, de tavaly már csak 2,6 millió tonna, a most futó értékesítési szezon pedig várhatóan 2,2 millió tonna beszerzésével zárul. Tehát cirka 10 év alatt ötödére esett vissza az árpa importja.

2022-ben minden megváltozott

Az utóbbi évek lanyha szaúdi árpakeresletében az is benne van, hogy Ausztrália – a kínai büntetővámok eltörlése után – ismét visszatért az ázsiai piacra, tehát csökkent az árpa kínálata az arab térségben. Szaúd-Arábia 2023-ban már döntően (74%) a „gabonafolyosót” szinte egyedül uraló Orosz Föderációból vásárolta a takarmánygabonát, és csak 10%-ban Ausztráliából, 9%-ban az EU-ból és 7%-ban Ukrajnából. Az ausztrál árpa piaci részesedése Szaúd-Arábiában 2021/22-ben még több mint 63%-os volt, 2022/23-ban pedig 53%-ot tett ki a beszerzéseikben. Az árpabehozatal csökkenéséhez a Vörös-tengeren fennálló logisztikai nehézségek (húszi támadások) is hozzájárultak.

Emellett a 2022. évi aszály átformálta a szaúdi takarmányozást. Az itteni gazdák hagyományosan árpát kevernek lucernaszénával, ám a széna megfizethetetlenül drága lett, többe került, mint a gyári takarmánykeverékek. A gazdálkodók váltani kényszerültek. Időközben arra is rádöbbentek, hogy a készre kevert adagok jobban hasznosulnak, mint az árpaszemek. 1 kg takarmánykeverék – ami gabonát (búzát, árpát, cirkot vagy kukoricát), búzakorpát, szójadarát, lucernát, vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmaz – általánosságban 1,5 kg nyers árpával ér fel a kecskék takarmányozásában.

2027-től tilos lucernát vetni!

A késztakarmánygyártás egyúttal a kukorica iránti igény növekedéséhez is vezet. 2023/24-ben 5 millió tonna kukorica érkezett az országba, csaknem kétszer annyi, mint amennyi árpa. A futó szezonban 4,6 millió tonnára becsülik a kukoricaimportot.

Tavaly a szaúdi kormány hároméves tervet jelentett be a zöldtakarmány-termelés fokozatos megszüntetésére a vízkészletek megőrzése érdekében. 2027-re teljesen betiltják a lucerna termesztését. Mivel kizárólag drága importból valósulhatna meg az árpás lucernaszéna etetése, és ennek már sok gazdasági használt nem is látják a termelők, ezért várhatóan alacsony szinten stabilizálódik e két termék iránti külpiaci kereslet.

árpa lucerna terület
Forrás: KSH

Mit jelent ez nekünk?

Mindez végérvényesenmegváltoztatja a francia árpa piaci pozícióját az arab piacon, ahogy a lucernaszénára szakosodott spanyolok is bajban lesznek az értékesítéssel. Így Európán belül tovább növekszik az árpa és a lucerna kínálata.

E két növény együttes területe Magyarországon 400–500 ezer hektár, csaknem minden nyolcadik hektárt ezek fednek a hazai szántókon, hiszen a klímaváltozás és az agrár-környezetgazdálkodási vállalások is ezeknek kedveznek. Emiatt gyakran tapasztaljuk, hogy nehéz eladni ezeket a terményeket. Értéküket csak az erős hazai feldolgozóipar védheti meg, mivel a magasan feldolgozott takarmány (ez lucernából is készíthető!) továbbra is exportképes.

Építsen ki szoros kapcsolatokat közvetlenül a takarmánygyártókkal és lucernabála-préselőkkel, pelletáló üzemekkel. A jó minőségű takarmány-alapanyag még mindig érték, de csak ez. Az egyre erősödő szaúdi takarmányipar ugyanis komoly versenyre kényszeríti a külföldi beszállítókat.