fbpx

Egyre kevésbé örülnek az amerikai farmerek Trumpnak

Írta: Gönczi Krisztina - 2025 február 12.

Trump vámháborúja az USA legfontosabb agrárpartnereit érinti. A környezetvédelmi kifizetések felülvizsgálata pedig egyes mezőgazdasági támogatások befagyasztásával járt.

farmer
Fotó: shutterstock

Kína nem kér amerikai mezőgépeket és biotechnológiát

Az APK-Inform elemzői szerint Donald Trump vámjai az Egyesült Államok kulcsfontosságú kereskedelmi partnereit sújthatják. A Kanadára és Mexikóra kivetett, 25%-os vámot február elején 30 napra felfüggesztették, és talán elkerülhető lesz a bevezetése. Kínára viszont február 10-én életbe lépett a 10%-os extravám.

Peking válaszlépésként bejelentette, hogy február 10-től

  • 15 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokból érkező, bizonyos típusú szénre és cseppfolyósított földgázra;
  • és 10 százalékos vámot a nyersolajra, a mezőgazdasági gépekre, pickupokra és kisteherautókra.

Ezenkívül szigorítják bizonyos nemesfémek exportjának szabályait. Ezek között van a volfrám, a tellúr és más, ipari és katonai célra, valamint napelemek gyártásához használt nyersanyag. A kínai hatóságok azt is bejelentették, hogy az Illumina biotechnológiai vállalatot a kereskedelmi elvek megsértése miatt megbízhatatlan szervezetnek minősítik.

A legfontosabb partnerek

2019 és 2023 között Mexikó, Kanada és Kína együttes átlagos éves részesedése az Egyesült Államok mezőgazdasági termékimportjában 43% volt. Ugyanekkor az amerikai mezőgazdasági termékek exportpiacából 47%-kal részesedtek. Tehát a kivitelben és a behozatalban is kulcsfontosságú partnereknek számítanak az USA számára.

Romlik az USA agráregyenlege

Az említett időszakban az Egyesült Államok értékben 4%-kal több mezőgazdasági terméket importált, mint amennyit exportált, és 2023-ban ez az arány 13%-ra romlott. Mexikó dominál az Egyesült Államok legfőbb mezőgazdasági beszállítói között, részesedése az amerikai import teljes értékéből minden évben meghaladja a 20%-ot, és 2023-ban rekordmagas, 23%-os szintet ért el.

Az amerikai mezőgazdasági termékek legnagyobb importőre Kanada, amely évente az Egyesült Államok mezőgazdasági exportjának körülbelül 17%-át vásárolja meg (értékben kifejezve). Az Egyesült Államok és Kanada külkereskedelmében a magasabb hozzáadott értékű termékek dominálnak. A Kanadából importált tíz legfontosabb termék közé tartoznak például a pékáruk, a repceolaj, a marhahús. (A repcével kapcsolatban itt figyelmeztettünk a vámok negatív európai hatására.) Ugyanakkor Kanada az Egyesült Államokból leginkább etanolt, készételeket és szintén pékárukat vásárol.

Itt már írtunk róla, hogy az amerikai farmerek nem érzik biztonságban a piacaikat: Mexikó ugyanis az itteni kukorica legnagyobb felvevője, Kanada pedig a kukoricából készülő bioetanol legnagyobb vásárlója.

Kína évek óta igyekszik függetleníteni magát az amerikai agrártermékektől, ami idén – Trump választási esélyeinek javulásával – egészen drasztikus méretet öltött. Lásd: Bezuhant Kína gabonaimportja, az USA-ból konkrétan nullára.

A környezetvédelmi agrárkifizetések felfüggesztése

Bár a Fehér Ház korábban azt közölte, hogy a szövetségi hitelek és támogatások befagyasztására vonatkozó január 27-i javaslat nem érinti a mezőgazdaságot, most az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) mégis leállított egy sor kifizetést a felülvizsgálat idejére – írta a Reuters-re hivatkozva az agrárszektor.hu.

A befagyasztott pénzek egy része olyan környezetvédelmi programokhoz kapcsolódik, amelyeket a Joe Biden által aláírt, 2022-es inflációcsökkentő törvény finanszírozott. Ez a jogszabály 10 év alatt mintegy 19,5 milliárd dollárt irányzott elő az agráriumnak. A döntés meglepetésként érte a mezőgazdasági közösséget, amely az elmúlt három elnökválasztáson elsöprő többséggel Donald Trumpra szavazott.