Annak ellenére, hogy a globális piacon az aktivitás szezonális csökkenése figyelhető meg, az ukrán szójaexportőrök nem akarják mérsékelni az áraikat. A globális készletek és a kereslet ugyan nem indokolja, de áremelkedésre számítanak. A gazdákat pedig arra biztatják, most értékesítsenek.
Az igények oldalán nem látszik bővülés
A szójapiac több alapvető kihívással néz szembe, beleértve a nagy mennyiségű globális termést és Kína mint kulcsfontosságú importőr gazdasági problémáit. A Kínában tapasztalható nehéz gazdasági helyzet miatt várhatóan 95–100 millió tonnára csökken az ország szójababimportja, a globális piac azonban alig reagál erre a tényre. A tőzsdén a rövid távú áreséseket eddig gyorsan korrigálták a vásárlások, és az árszint lényegében azonos a november 24-ivel. A magas globális készletek azonban arra intenek, hogy bármikor bekövetkezhet egy jelentősebb árzuhanás.
Az ukrán szója exportőrei kihasználják, hogy egyelőre jó áron értékesíthető a bab. A történelmi adatsorok alapján a fehérjenövény ára január, február és március folyamán emelkedő tendenciát szokott mutatni, mivel ez az időszak a brazil termés piacra kerülését megelőző utolsó pár hónap. Az elemzők szerint a szezonális mintázat alapján az ukrán szójabab árának is emelkednie kell – a piaci szereplők legalábbis erre számítanak.
Novemberhez képest nőttek az árak
Megerősíti őket ebben az, hogy az exportra szánt tételek a karácsony előtti napokhoz képest 35 dollárral (kb. 14 ezer forinttal) drágábban jutnak el a kikötőkbe (410–420 dollár/t; kb. 167 ezer Ft/t), ami a termelői árakon csak 150–200 hrivnyát (kb 1600 forintot) emelt, így a leszállított babért most 159 ezer forintnak megfelelő összeget fizetnek a gazdálkodóknak. Tény azonban, hogy a termelői árak november második felében, amikor a szója a legnagyobb mennyiségben érkezett a piacra, még csak 115 ezer forintnak megfelelő szinten voltak, tehát azóta lényegesen emelkedtek (+44 ezer forintnyi hrivnya).
A magyar szója termelői ára a betakarítást követően 171–174 ezer forint között ingadozott, és decemberre eltűnt a piacról, ahogy a többi európai tétel is. Az ukrán szója az uniós termés felvásárlását követően érkezett meg, a magas exportárak pedig hirtelen meglódították a belföldi árszintet is. Hozzájárult az áremelkedéshez, hogy a napraforgóolaj gyártása akadozni kezdett az alapanyaghiány miatt, ezért az ukrán gyárak egy része a szója feldolgozására állt át.
További szójaár-növekedés az amerikai termék alacsony ára és a mérsékelt kereslet miatt nem valószínű. Az elemzők szerint a gazdáknak most kell eladniuk a megmaradt tételeiket.