A csekély összegű (de minimis) támogatásokat az állam adja a mezőgazdasági termelőknek. Brüsszeli döntés alapján most ezek három évre jutó maximális összege a duplájára emelkedik. Az Európai Bizottság december 10-én módosította mezőgazdasági de minimis-rendeletet.
A jelenleg hatályos de minimis-rendelet értelmében a tagállamok három pénzügyi évet felölelő időszakban termelőnként legfeljebb 20 000 EUR – ha a tagállam központi nyilvántartással rendelkezik a csekély összegű támogatásokról, akkor 25 000 EUR – összegű támogatást nyújthatnak a mezőgazdasági ágazatban anélkül, hogy ezt a támogatást a Bizottsággal jóvá kellene hagyatniuk. Ezen túlmenően valamennyi uniós tagállamra vonatkozik egy nemzeti korlát a maximálisan kifizethető de minis-összegre.
Ma Magyarországon például ebbe a körbe tartozik az ültetvényekben felhasznált gázolaj támogatása, a fémzárolt paprikavetőmag vásárlása, a dohánytermesztés, a méhegészségügyi kiadások vagy méhészeti járművek vásárlásának támogatása. Ma már nem ritkák az olyan beruházási pályázatok sem, amelyek kisebb léptékű elemei a termelő de minimis-keretének terhére valósíthatók meg.
A rendeletmódosítási javaslat már április óta a Bizottság asztalán hevert (itt írtunk róla), most végre aláírták. A lényege:
- Három pénzügyi évet felölelő időszakra nézve és vállalkozásonként 25 000 EUR-ról 50 000 EUR-ra emeli a csekély összegű támogatás felső határát, többek között az ágazatspecifikus infláció miatt.
- Kiigazítja a nemzeti korlátokat, amelyek kiszámítása a tagállamok mezőgazdasági termelésének értéke alapján történik. A nemzeti felső határokat a nemzeti mezőgazdasági termelés 1,5%-áról e termelés 2%-ára aktualizálja, a 2012–2017-es referencia-időszakot pedig kiterjeszti a 2012–2023-as időszakra.
- Törli az ágazati felső határt, amely megakadályozta a tagállamokat abban, hogy a nemzeti korlát 50%-át meghaladó mértékben nyújtsanak csekély összegű támogatást ugyanazon alágazat számára.
- Bevezeti a csekély összegű támogatások nemzeti vagy európai szintű kötelező központi nyilvántartását. (Jelenleg a központi nyilvántartásokat a tagállamok önkéntes alapon alkalmazzák.)
- 2032. december 31-ig hosszabbítja meg a felülvizsgált mezőgazdasági de minimis-rendelet hatályát.
A módosítással a tagállamok szélesebb körben, egyszerűen és gyorsan tudják támogatni a mezőgazdasági termelőket.