A vámemelések következtében ráfizetéssé vált az orosz búza kivitele az országból az exportőrök számára. A decemberi kiszállítás így is átlagos szintű lesz, a szezon egésze azonban lényegesen kevesebb búza értékesítésével zárul majd. Az Európai Unióban azonban drámai visszaesés várható a búzakivitelben.
Már nem éri meg exportálni
Emelkednek a vámok, ezért már most sem éri meg kiszállítani az orosz búzát a kereskedőknek – jelentik a SovEcon elemzői. A tonnánként 18 ezer forintnak megfelelő illeték versenyképtelenné tenné az orosz gabonát, ha az exportőrök nem vállalnák be – a korábbi nyereségük terhére – a ráfizetést a beszerzési és az eladási ár között. (Február 15-től pedig még alaposabban behúzza a féket Oroszország: Kézifék az orosz gabonaexportban: 60%-kal csökken a kvóta.)
A kiviteli vám (4872 rubel/t) már csaknem a duplája az egy hónappal ezelőttinek (2569,2 rubel; 9,3 ezer Ft/t). Míg novemberben tonnánként mintegy 10 dollárt kerestek az exportőrök a búzán, most veszteségeik vannak. Ezért az értékesítés lelassult. A december 9-én megkötött szerződések mindössze 0,8 millió tonna kiszállítására vonatkoztak, ami április óta a legalacsonyabb szint.
Visszakanyarodás az átlaghoz
Emellett az időjárás is egyre jobban korlátozza a búza mozgását. Az előrejelzések szerint az orosz búzaexport 2024 decemberében 3,3 és 3,5 millió tonna között mozog majd, ami még mindig jobb lenne a tavaly decemberinél (3,2 millió t), de valószínűleg az ötéves átlag (3,5 millió t) alatt marad. Novemberben még tartott a felfokozott export: 4,1 millió tonna búza hagyta el az országot.
A SovEcon előrejelzése szerint az orosz búzaexport a 2024/25-ös szezonban 44,1 millió tonna lesz, az amerikai elemzők (USDA) viszont még mindig 47 millió tonna kivitelével számolnak. Ha az orosz becslés jön be, akkor mintegy 14%-kal csökken a futó szezonban kivitt búza mennyisége.
Drámai zuhanás az uniós kivitelben
Ebben az értékesítési szezonban az EU december 8-ig csaknem 30%-kal kevesebb búzát tudott exportálni, mint tavaly, 10,2 millió tonnát. A következő aratásig a teljes kivitel mintegy 25%-kal csökkenhet a jelenlegi becslések szerint. 2024/25-öt így is mintegy fele akkora készlettel zárja majd a közösség, mint 2022/23-at. Ennek egyik oka, hogy idén 10%-kal kevesebb búza termett az Európai Unióban, a másik az, hogy a takarmányiparnak rengeteg, a toxinos kukoricát kiváltó búzára van idén szüksége.