fbpx

A szárzúzás, száraprítás műszaki eszközei

Írta: MezőHír-2024/10. lapszám cikke - 2024 október 29.

A szántóföldön a betakarítás után a visszamaradt szármaradványok felaprítása-zúzása, a területen történő elterítése több agrotechnikai szempontból is szükségszerű. A hagyományos talajművelésre épülő és a forgatás nélküli technológiákban a zúzás és az aprítás, valamint az egyenletes elterítés teremti meg a szármaradványok biztonságos bekeverésének, aláforgatásának a feltételeit.

Agronómiai előnyök

A szárzúzó és késes aprítóhengerek használata a forgatás nélküli, a mulcsozásos technológiákban pedig a különböző talajművelő gépek – tárcsák, kultivátorok és direktvető gépek – eltömődésmentes, biztonságos üzemeltetését segítik elő. A felaprított szármaradványok gyorsabban bomlanak le a talajban, segítik a mikrobiológia bakteriális és kémiai folyamatokat, kedvező hatással vannak a talajéletre és a talaj fizikai szerkezetére. Növényegészségügyi szempontól gátolják a mikotoxinos, pl. fuzáriumos fertőzést, és egyes kártevők életterét is azok számára kedvezőtlenül alakítják.

A mulcsozásos technológiában a felszín takarásával vagy sekélyen bedolgozva jelentősen javul a nedvesség megőrzése, ami ösztönzően hat az árvakelésre és a gyomok kelésének megindítására, vagyis a tarlókezelés-ápolás szempontjából is kedvező hatású a szárzúzás, a száraprító hengerek pedig ezen túl sekélyművelésű tarlóápolást is végeznek.

A szárzúzó berendezések a mezőgazdasági üzemekben számos területen a szántóföldi növénytermesztésen túl legelők karbantartására, rézsűk, kommunális és (megfelelő késekkel felszerelve) elcserjésedett területek rendbehozatalára is használhatók. Eredményesen lehet a zöldtrágyának termesztett növények feldolgozására, aprítására is használni a késes aprítóhengereket (1. kép). A munkaműveletek összekapcsolására a késes aprítóhengereket talajművelő kultivátorok, rövidtárcsák és direktvetésre is alkalmas vetőgépek vázkeretére is felszerelik.

1. kép. A késes aprítók zöldtrágya bedolgozására is kiválóan használhatók

Konstrukciós fejlesztés

A fenti, igen széles körű alkalmazásra a fejlesztők és gyártók különböző elven működő, különböző műszaki paraméterekkel rendelkező konstrukciókat alakítottak ki. A felhasználói, technológiai és üzemeltetési igények minél tökéletesebb kielégítésére a vízszintes és függőleges tengelyű szárzúzók és a késes aprítóberendezések folyamatos fejlesztését tapasztalhatjuk. A vízszintes és függőleges tengelyű szárzúzók esetében a fejlesztés az újabb fejlesztésű gépeken a nagy szilárdságú és kopásálló szerkezeti anyagok beépítése mellett a gyártástechnológia, lézertechnológia, hegesztőrobotok alkalmazására, a festéstechnológia fejlesztésére irányul. A késes aprítóhengerek fejlesztésénél – az előzőekben ismertetetteken túl – újabb konstrukciós megoldású típusokkal és gépkapcsolásokkal találkozhatunk.

Konstrukciós megoldások

A szárzúzó és késes száraprító berendezések rendszerbe sorolását az1. ábra szemlélteti.

1. ábra. Szárzúzó berendezések és késes száraprító hengerek konstrukciós kialakítása

A szántóföldi növénytermesztésben alkalmazott vízszintes tengelyű szárzúzók függesztett, féligfüggesztett és vontatott konstrukciók. A függesztett és féligfüggesztett gépek függesztőberendezéssel csatlakoznak az üzemeltető traktorok hárompont-függesztő berendezéséhez. A kisebb munkaszélességű, 2,4, max. 3,0 m-es függesztett és féligfüggesztett szárzúzók munkahelyzetben csúszótalpakkal támaszkodnak a talajra, és kizárólag fix vázkerettel készülnek. A féligfüggesztett változatok 3 m munkaszélességig fix vázkerettel készülnek, az ennél nagyobb munkaszélességű gépek – akár 6 m munkaszélességig – összecsukható vázkeretűek (2. kép).

2. kép. Összecsukható vázkeretű, függesztett, vízszintes tengelyű szárzúzó

Munkahelyzetben a féligfüggesztett konstrukciókat gumiköpenyes támkerekek támasztják alá. A nagy munkaszélességű (6–8 m) gépek vontatott változatok, melyek vonóberendezéssel csatlakoznak az üzemeltető traktorhoz. Ezeknél a konstrukcióknál találkozhatunk fix vázkeretű és szállítási helyzetben befordított futóművel, és a vontató traktor vonóberendezéséhez kapcsolt vonórúddal (3. kép). Az összecsukható vázkeretű gépeket pedig a központi futóműves alvázhoz tartozó futóművek támasztják alá, a két szélső művelőtag pedig a központi taghoz képest hajtható fel szállítási helyzetbe.

3. kép. Fix vázkeretű, vontatott, vízszintes tengelyű szárzúzó

A késes aprítószerkezetű gépek szinte kivétel nélkül féligfüggesztett konstrukciók, munkahelyzetben az üzemeltető traktorok hidraulikus hárompont-függesztő berendezéséhez kapcsolódnak. A késes aprítóhengerek – mivel nincsenek hajtóművek, nem rendelkeznek hajtásátvitellel – könnyű szerkezeti kivitelűek, és szinte kivétel nélkül 3 m-nél nagyobb munkaszélességgel, osztott munkaeszközökkel és csukható vázkerettel készülnek (4. kép). A nagy átmérőjű dobos, késes aprítóberendezések pedig szállítási helyzetben összecsukható vázkerettel szerelt konstrukciók.

4. kép. Kis átmérőjű késes aprítóhenger

Vázszerkezeti kivitelek

A vízszintes tengelyű szárzúzók és a késes aprítóhengerek vázkereteinek hossz- és kereszttartói zártszelvényből kialakított, hegesztett szerkezetek. A fix tartóvázhoz az összecsukható változatoknál csapszeg segítségével csatlakoznak a felcsukható, felhajtható vagy oldalt behajtható szárnyak (5. kép). Az oldalsó tagokat a hidraulikus munkahengerek a függesztőkarok segítségével hajtják fel, illetve hajtják be. Az 5. kép szerinti mechanizmust a vízszintes és függőleges tengelyű szárzúzók és a késes száraprító hengerek vonatkozásában egyaránt alkalmazzák.

5. kép. Összecsukható vázkeretű, vízszintes tengelyű gép vázszerkezete

A vízszintes tengelyű szárzúzók és a szintén vízszintes tengelyű száraprító hengerek, a munkaeszközöket, aprítóeszközöket, késeket hordozó forgórészek tengelycsonkjai a fix vázszerkezet, az összecsukható vázkeret középső és szélső tagjainak két oldalán a függőleges tartók csapágyházaiba vannak csapágyazva, többnyire zártházas golyóscsapágyakba. A függőleges tengelyű szárzúzók kisebb, egy- és két forgórészes változatai féligfüggesztett kivitelben, a nagyobb munkaszélességű gépek pedig négy forgórésszel készülnek. A kisebb munkaszélességű gépek, a függőleges tengelyű szárzúzók esetében is fix vázkeret hordozza a munkavégző eszközöket. A nagyobb munkaszélességű változatoknál a kettő nagy vagy 2 × 2 kisebb átmérőjű forgórészt tartó vázszerkezet szállítási helyzetben felcsukható (6. kép). A függőleges forgórészek esetében pedig a vázkeret tartóinak csapágyházaiba vannak ágyazva a vízszintes forgórészek vertikális tengelyei.

6. kép. Összecsukható vázkeretű, két forgórészes, függőleges tengelyű gép

A zúzó-, aprítókések kialakítása

A vízszintes tengelyű szárzúzóknál a forgórészek munkaeszközei, a zúzó vagy aprító lengőkések a dobra hegesztett bakok furataihoz csapszeg segítségével kapcsolódnak. A lengőkések kialakítása különböző, egyenes „I” vagy „Y” profilú, lapátos vagy kalapácsos kialakítású lehet. A kések száma 12–24 lehet folyóméterenként. A kések „Hardox” minőségű anyagból vagy kovácsolt, hőkezelt acélból készülnek.

A késes aprítóhengerek nagy – 800–1000 mm-es – átmérőjű hengereinek ~100 mm magasságú kései a paláston alkotó irányban, azzal párhuzamosan vagy azzal szöget bezáróan vannak elhelyezve (7. kép).

7. kép. Nagy átmérőjű dobos száraprító henger és kés elrendezése

A függőleges tengelyű szárzúzó berendezések fogórészeinek lengőcsapjaira is különböző profilú lengőkések szerelhetők. A felszerelhető kések száma 2-3-4 is lehet. A kések ezeknél a gépeknél szintén „Hardox” minőségű anyagból készülnek. A kések egymáshoz képest 90-120-180°-os szöget zárnak be. A forgórészek átmérője 1,5–2,1 m közötti lehet (8. kép). A lágy szárú növényekhez egyenes, hajlított vagy dobólapos késeket lehet felszerelni. A fás szárú növényeknél pedig kalapácsos kések vagy szemes láncok végezhetik a cserjék zúzását.

8. kép. Függőleges tengelyű gépek késkialakítása

A függőleges tengelyű szárzúzók különböző kiegészítőkkel is el vannak látva. A nagyobb munkaszélességű változatoknál lefúvató ventilátorok légárama akadályozza meg a zúzott szárrészek a vázszerkezetre vagy burkolatra történő felrakódását. Egyes, szintén nagy munkaszélességű változatoknál pedig rendterelő lemezek szerelhetők fel. A rendre rakott szármaradvány – pl. kukoricaszár – akár takarmányozási, akár fűtési céllal bebálázható.

A vízszintes és függőleges tengelyű szárzúzó berendezések hajtása az üzemeltető traktor TLT-jéről történik kardántengelyen keresztül 540–1000 f/min kardánfordulattal.

Hajtásátvitel, teljesítményigény

A vízszintes tengelyű szárzúzók hajtásátvitele, a meghajtó kardántengelyről kúpkerék-hajtóművön és többtagú ékszíjhajtáson keresztül jut el a forgórészeihez. A kúpkerék-hajtóműről átmenő tengelyen történik a hajtás az egy oldalon elhelyezett ékszíjtárcsákhoz, ahonnan a forgórészek szíjtárcsájára jut a hajtás (9. kép). Az osztott forgórészű, nagyobb munkaszélességű gépeknél a hajtás két oldalról van megoldva.

9. kép. Vízszintes tengelyű szárzúzó forgórészét hajtó ékszíjhajtás

A függőleges tengelyű szárzúzóknál a traktor TLT-jéről történik a kardántengely hajtása, egy forgórészes gépeknél kúpkerék-hajtóművön keresztül közvetlenül megy át a forgórészre, több forgórész esetén pedig a szöghajtóműveket átmenő kardántengelyek kötik össze. A forgórészek ezeknél a konstrukcióknál is többtagú ékszíjtárcsákon és ékszíjakon keresztül kapják a hajtásukat. A hajtásátvitelben a szabadonfutós és súrlódásos tengelykapcsolón túl láncos vagy nyírócsapszeges kapcsolók védik a munkavégző elemeket a túlterhelésből adódó törések ellen.

A szárzúzás, a hatékony aprítás és az aprított anyag terítése érdekében a vízszintes és függőleges tengelyű szárzúzók esetében a forgórészekre szerelt kések kerületi sebessége 70–80 m/s is lehet. Az ilyen magas kerületi sebességgel végzett aprítási munkákhoz nagy hajtási teljesítmény szükséges. A vízszintes forgórészű berendezések hajtásához szükséges hajtási teljesítmény 20/15-25/18 LE/kW/fm lehet. A függőleges tengelyű szárzúzók hajtásához pedig ennél nagyobb TLT-teljesítmény, 30/18-35/26 LE/kW/fm fajlagos teljesítmény szükséges a durvább és hatékonyabb aprítás érdekében.

A szintén vízszintes tengelyre épített nagy és kis átmérőjű késes aprítóhengerek az üzemeltetéshez nem igényelnek kiépített hajtást. A nagy átmérőjű dobos és a kisebb átmérőjű késes aprítók forgásához, hajtásához szükséges energiát a vonóerőből származó reakcióerő adja. Az üzemeltetéshez szükséges vonóhorog-teljesítményigény alacsonyabb, mint az egyéb zúzóberendezések üzemeltetéséhez szükséges motorteljesítmény.

Technológiai alkalmazások

Az ismertetett konstrukciós megoldások a mezőgazdasági gyakorlatban széles körű technológiai felhasználást tesznek lehetővé. A szántóföldi növénytermesztésben a vízszintes- és függőleges tengelyű szárzúzók különböző konstrukciós változatai a betakarítás után visszamaradt szármaradványok, különösen az újabban, az agrotechnikai igények szerint magasan hagyott kukorica, silókukorica, napraforgó, repce és egyéb növény tarlóinak és szármaradványainak szárzúzására, aprítására, terítésére széles körben használhatók (10/a-b. kép).

Ezekben a kultúrákban a száraprítási munkáknál a nagy átmérőjű dobos és a kis átmérőjű késes száraprító hengerek is hatékony aprítást végeznek (11. kép). Ezek a berendezések a mulcsozásos technológiákban a takarónövény és a zöldtrágyaként vetett növények zúzásában, aprításában is jó teljesítménnyel és munkaminőséggel is tudnak dolgozni.

11. kép. Nagy átmérőjű dobos, késes aprító napraforgószár zúzásában
11. kép. Nagy átmérőjű dobos, késes aprító napraforgószár zúzásában

A kis átmérőjű késes aprítóhengerek a talajművelő és egyes direktvető gépekre is felszerelésre kerülnek. Ezekben a gépkombinációkban a késes aprítóhengerek által felaprított szármaradványok például a kultivátorokkal és a rövidtárcsákkal könnyebben kezelhetők, és a talajba kerülő arányok is kedvezően alakulnak. Emellett megakadályozzák a munkagépek eltömődését (12. kép). A direktvető gépekkel kombinálva pedig a vetőgépek vetőelemeinek munkáját segítik, és jobb minőségű magágy készíthető.

12. kép. A rövidtárcsára szerelt késes aprítók hatékony munkát végeznek

A nagyobb munkaszélességű vízszintes és függőleges szárzúzók a legelők karbantartásának, helyreállítási munkáinak is hatékony eszközei lehetnek. A kisebb munkaszélességű változatok pedig szőlőkben sorközápolásra és erősített kivitelű késekkel felszerelve akár venyige zúzására is használhatók. Az egy forgórészes, láncos zúzóberendezéssel szerelt gépek pedig erdészeti kivitelűek.

Az ismertetett konstrukciók a hazai gépforgalmazásban, a külföldi és hazai gépgyártók kínálatában széles típusválasztékban fellelhetők.

SZERZŐ: DR. KELEMEN ZSOLT MŰSZAKI SZAKÉRTŐ