fbpx

Nébih: sáskajárta félsivataggá válik az Alföld egy része

Írta: Szerkesztőség - 2024 szeptember 13.

Az elmúlt két év meleg időjárása kedvezett a sáskák szaporodásának, és a következő évben várhatóan növekedni fog a kártétel – figyelmeztet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Az aszálytól leginkább sújtott térségekben nemcsak a vízhiánnyal, hanem a sáskajárással is számolni kell.

olaszsáska
Nem elég a moly, már a sáska is fenyegeti az alföldi növényállományokat (forrás: pixabay.com)

A sáska és a forró nyarak

2024 júliusa a hazai meteorológiai megfigyelések kezdete (1901) óta a legmelegebb, valamint a 7. legszárazabb hónap volt. Az idei augusztus pedig a második legmelegebb hónap lett 1901 óta. Az elmúlt két év időjárása is meleg volt, ami a sáskák számára kedvezőnek bizonyult, és nagy mértékben hozzájárult a felszaporodásukhoz. A két, aszállyal leginkább sújtott vármegye, azaz Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád homokterületein észlelték a legnagyobb kárt.

Nem válogat, bármit tövig rág

Július második felében először Bács-Kiskun vármegye déli részén, Balotaszállás határában észleltek szokatlanul nagy sáskajárást a termelők. Ezt követően augusztus elején a Csongrád-Csanád vármegyei termelők is jelezték a hatóságnak a sáskák okozta nagymértékű károsítást. Többek között egy üllési, 2,5 hektáros, termőre forduló homoktövis-ültetvény érőfélben lévő termését pusztították el teljes mértékben a rovarok, amit a kormányhivatal helyszíni szemléje is megerősített. A termelő elmondása szerint – a több alkalommal végzett rovarölő szeres védekezés ellenére – a permetezést követő napon újabb „sáskainváziót” figyelt meg. Emellett több gazdálkodó is arról számolt be, hogy a sáskák a burgonya, a karfiol, a kukorica és a lucerna kultúrákban ugyancsak 100%-os kárt okoztak.

A Csongrád-Csanád vármegyei Pusztamérges és Öttömös térségében szintén fokozódó sáskakártételről nyilatkoztak a termelők. Mindkét településen 20% körüli kártételt okoztak a rovarok, előbbi településen a betakarítás alatt álló sárgarépatáblán, míg Öttömösön a tökfélékben. Pusztamérgesen egy spárgaállomány lombozatát is teljesen lerágták, kizárólag a növény vastag szárait meghagyva. Dacára az elvégzett permetezéseknek a kártétel 10% körüli volt.

A következő évben a sáskanépesség további növekedésével és a kártételi terület kiterjedésével lehet számolni – int a Nébih.

Ez a cikk is érdekelheti a tavalyi helyzet kapcsán: 2,5 millió hektárra jön a sáska, mi lesz az olasz exporttal?