fbpx

Újabb kultúrákra kapott engedélyt az ismert gombaölő szer

Írta: Szerkesztőség - 2024 július 30.

A Nébih kiterjesztette a Signum WG engedélyokiratát, így az már számos káposzta- és hagymafélében, ill. csonthéjasban felhasználható.

Botrytis hagyma
A szürke rothadással senki nem találkozik szívesen (forrás: armuro.com)

A Signum WG (boszkalid és piraklostrobin) vízben diszpergálható gombaölő granulátum engedélyt kapott a fejes káposzta, kelkáposzta, fodros kel, csúcsos káposzta, mandula, dió és mogyoró kultúrákban történő felhasználásra, továbbá a botritisz és kladospórium elleni védekezésre vöröshagymában, fokhagymában és mogyoróhagymában. A készítményben a boszkalid a mitokondriális légzést gátolja számos gombanemzetségben (kivéve peronoszpóra), míg a piraklostrobin a közvetlen fungicid hatás mellett fokozza a levelek fotoszintetikus aktivitását.

Káposztafélékben a növényvédő szert preventíven vagy a betegség első tüneteinek megjelenésekor kell kipermetezni. A kezeléseket a fertőzési nyomástól függően 2-3 hetente kell megismételni, de egy vegetációs időszak alatt maximum 2 alkalommal. Hektáronként 1 kg készítményt kell kipermetezni 600 liter vízben. Sűrű növényállományban – a megfelelő permetlé-borítottság érdekében – a vízmennyiség 1000 1/ha-ra növelhető. Csúcsos és fejes káposztában a tárolás során fellépő botritiszes betegség (szürkepenész) és a plenodómuszos betegség (fóma) ellen a betárolásra szánt terményt a készítmény 0,5%-os oldatával szükséges kezelni. Kitároláskor a külső 2-4 levelet (amelyekre a készítményt közvetlenül rápermetezték) el kell távolítani.

Hagymafélékben (vöröshagyma, fokhagyma, mogyoróhagyma) altemáriás levélfoltosság, botritiszes betegségek, kladospórium és fómás rothadás ellen a permetezéseket megelőző jelleggel, de legkésőbb az első tünetek megjelenésekor célszerű megkezdeni, majd a fertőzés erősségétől függően 7–14 nap elteltével megismételni.

Mandulában a készítményt a moníliás virág- és hajtáspusztulás ellen virágzás kezdetén és fővirágzásban javasolt kijuttatni. A permetezés lehetséges időpontjai: fehérbimbós állapotban, teljes virágzáskor, illetve a virágzás végén. Sztigminás betegség és varasodás elleni alkalmazása fertőzésveszély, ill. növényvédelmi előrejelzés alapján történjen. Kijuttatása fakorona-magasságra méterenként számolva 0,25 kg/ha.

Mogyoróban a lisztharmat, a moníliás betegség és a botritiszes betegség (szürkepenész) elleni védekezést előrejelzésre alapozva, megelőző jelleggel szükséges elvégezni. Dióban a gnomóniás és fomopsziszos betegségek elleni védekezést előrejelzésre alapozva, megelőző jelleggel szükséges elvégezni. A gombás termésbetegségek elleni védekezést szintén megelőző jelleggel a termésfejlődés időszakában szükséges végrehajtani.

Ezek a cikkek is érdekelhetik:

Az étkezési vöröshagyma talaj és tápanyagigénye, valamint trágyázása.

Merre csörög a dió? A termőterület nő, a piac szűkül