Biofeldtage – 2024, Esterházy Biobirtok, Donnerskirchen (Fertőfehéregyháza) – Seehof-major, Ausztria
Idén május 24–25-e között, összességében harmadszor rendezték meg az osztrák biogazdálkodási szektor legnagyobb seregszemléjét, ahol a legújabb fejlesztések és innovációk mellett növény-, állat- és gépbemutatók, rendkívül színvonalas gasztronómiai és gyermekprogramok fogadták a látogatókat. Ezen a rendezvényen először nagy gondot fordítottak a fiatalok bevonására is; az első napon több mint 1000 tanulót láttak vendégül a környező iskolákból.
Ausztria az ökológiai gazdálkodás első számú szereplője az Európai Unióban. Az összes megművelt terület 27%-a és a mezőgazdasági termelők 23%-a a biogazdálkodás mellett döntött. A biotermékek piaca a csökkenő árelőny ellenére stabilnak mondható, a hektikus árváltozások ellenére a forgalmazott élelmiszerek 10%-a származik biológiai előállításból. A regionális előállítású termékek teljes értékláncot alkotnak, magukban foglalják a termelést, a feldolgozást és a kereskedelmet.
A fizetőképes kereslet tudatos fogyasztással párosul
2018-as indulása óta a rendezvény fontos szakmai igazodási ponttá, egyedülálló fórummá vált. Elsődleges célja, hogy a fogyasztók találkozhassanak a termelőkkel, a tudomány pedig gyakorlati alkalmazásokkal szolgálhasson. A Biogazdálkodási Napok első alkalommal 8000 látogatót fogadott, másodszor, 2021-ben már 11.000-et. A mostani, harmadik rendezvényen már több mint 200 kiállító vett részt, 100 gépbemutató, 180 fajtabemutató parcella és több mint 170 különböző program képezte a kínálat részét. Az idei látogatószám is töretlen érdeklődésre utal: a szélsőséges időjárás ellenére is 10 000-en voltak kíváncsiak az eseményre.
A szakkiállításnak hagyományosan a donnerskircheni (Fertőfehéregyháza) Esterházy Biobirtok 70 hektáros Seehof majorsága ad otthont, a Lajta-hegység és a Fertő-tó nyugati karéjának ölelésében. Az Esterházy vállalat a PANNATURA védjegy alatt folytatja erdő-, mező- és természetgazdálkodási tevékenységét, illetve értékesíti saját termelésű élelmiszereit. A szervezést a PANNATURA partnereivel közösen – az Osztrák Biomezőgazdasági Kutatóintézettel (FiBL), a Bio Austriával, az Osztrák Mezőgazdasági Kamarával (LKÖ) és a Talajkultúra Egyetemmel (BOKU – Universität für Bodenkultur) vállalta magára. Az esemény főtámogatója a CLAAS és a Ja! Natürlich (a Billa osztrák gyökerű élelmiszerlánc idén 30 éves biomárkája) volt.
A kiállítás résztvevői
A kiállítók között képviseltették magukat a legfontosabb osztrák gépgyártók (Agri Farm, APV, Einböck, Hatzenbichler, Lindner, Pöttinger, Samo) és a legnagyobb regionális gépforgalmazók. A biogazdálkodás műszaki hátterét biztosító cégek gépeit a szántóföldi bemutatók során működés közben is megtekinthették az érdeklődők. A legnagyobb számban a mechanikai gyomirtás eszközei szerepeltek, a különféle kameravezérelt, precíziós kultivátorokon, gyomfésűkön kívül a Zürn-innovációt emelhetjük ki. A Seed Terminator az arató- és cséplőgépek kiegészítő adaptere, amely képes a gyommagvak összezúzására. A Top Cut Collect gyomgyűjtője a termesztett kultúra fölé nőtt gyomokat vágja el, egy szalagos heveder pedig a gyűjtőtartályba juttatja a levágott növényi részeket.
Igazi újdonságot jelentett az osztrák Stripgrazer cég sorközmulcsozója, amely a sorok között képes a gyomok összezúzására, a sorköz pedig fokozatmentesen állítható. Az egyik legmodernebb gépnek a K.U.L.T Kress iScan 6 soros kultivátora bizonyult, amely a mesterséges intelligencia alkalmazásával a legkülönfélébb kultúrfajok és gyomnövények felismerésére tanítható. Az egyre nagyobb darabszámban forgalmazott Farmdroid (FD 20) és OZ Robotik robotokat szintén megtekinthették működés közben a látogatók. Az Organic Tools elektromos eszközhordozóval képviselte magát.
A zöldítésben és zöldtrágya-bedolgozásban késes hengerek (Lyckegård Crimper Roller 3000, Saphir Sinuscut 600) és könnyű szántóföldi kultivátorok, grubberek munkáját hasonlították össze. A Kvickfinn cég KVF 2800 Bio rotoros grubbere és a 4 Disc ActiCut 300 jelű gépének egyedi megoldásai külön említést érdemelnek. A biotermelés tápanyag-gazdálkodásában nagy érdeklődésre tarthat számot IWK cég komposztforgatója (US 4000/850).
Biofajta-kínálat
A biogazdálkodás gerincét jelentő fajtákat a bemutatóparcellák segítségével hasonlították össze a nemesítő- és kereskedőcégek. A Kärtner Saatbau, az Alsó-ausztriai Vetőmagszövetség (NÖ Saatbaugenossenschaft), a Probstdorfer Saatzucht és a Saatbau Linz változatos faj- és fajtakínálatot fedett le. A fajtablokkokat tematikus csoportokba sorolták, a legnagyobb területet az őszi kalászosok foglalták el, de ezenkívül tavaszi kalászosokból, kukoricából, szójából, napraforgóból, maghüvelyesekből, alternatív növényekből, köztes növényekből, zöldtrágyanövényekből is széles volt a kínálat. A biofajtákat célirányosan, az ökológiai gazdálkodás igényeit szem előtt tartva nemesítik, óriási kincs a széles faj- és fajtaszortiment, ahogy a termesztésükkel kapcsolatos tapasztalat is.
Az Esterházy vállalat és Burgenland tartomány a biogazdálkodás élére állt, ami itt nemcsak egy divathullám, hanem egy hosszú távú, jövőbe mutató, átfogó gazdálkodási modell. A biostratégiájuk nemcsak a vegyszermentes termelésből áll, a klíma- és környezetvédelem, a megújuló energiaforrások és az állatjóléti intézkedések egyaránt a rendszer részeit képezik. Az Esterházyvállalat 2002 óta folytat ökológiai gazdálkodást, a mezőgazdaságon túl az erdő- és a vadgazdálkodás, valamint a bio Angus marha tenyésztése is a portfólió része. A vadászatból és az állattenyésztésből származó húst saját üzemben dolgozzák fel, 2023-ban 100 t vad- és kb. 20 t marhahúst forgalmaztak.
A Seehof-majorság számos kutatási együttműködésben vesz részt. Fekvése miatt alkalmas a klímaváltozás kihívásainak vizsgálatára, az itt rögzített eredményekből profitálhatnak az Ausztria keleti felén, illetve a szomszédos országokban gazdálkodók is. A PANNATURA fenntartható működésében meghatározó szerepük van a regionális együttműködéseknek, mint például a biogabonák feldolgozásában a Felber pékséggel és a golsi sörfőzdével (Golser sör) kötött megállapodásoknak. A PANNATURA 2023-ban 3900 tonna biogabonát (főleg búza, zab, rozs és durum) és 2800 t egyéb, főleg biokapásnövényt (szója, napraforgó, kukorica, csicseri- és egyéb borsófajok, tök) termesztett és értékesítettAusztriában.
Akit érdekel a biogazdálkodás, az legközelebb (2025. június 18–19.) a szintén kétévente megrendezett németországi Ökogazdálkodási Napokon, Thallwitz/Wasewitzben vehet részt színvonalas rendezvényen. A német kiállítást mindig más helyszínen rendezik meg. Az osztrák Biogazdálkodási Napok várhatóan 2026-ban nyitja újra kapuit, a hagyományossá vált donnerkircheni (Fertőfehéregyháza) Seehof-majorban.
Esterházy vállalat
Az Esterházy vállalat (Esterházy Betriebe AG) kezeli az alapítványok vagyonát és menedzseli a gazdasági tevékenységeket. A PANNATURA védjegy alá tartozó fő területek: erdő-, mező- és természetgazdálkodás, borászat, az ingatlanfejlesztés, vendéglátás, kultúra, turisztika és rendezvényszervezés. A cégben összesen 550, a PANNATURA-nál 142 fő dolgozik. A céghez összesen 44.000 ha terület tartozik. Ebből több mint 22.400 ha erdő, 5600 ha szántóföld, 15.000 ha természetvédelmi terület (nádasok, legelők, vízterületek a Fertő-tó környékén). A cég vezető szerepet tölt be az ökológia és a fenntartható gazdálkodás terén, amelyeknek fontosságára széles körben felhívja környezete figyelmét is. A 2023-as év konszolidált árbevétel elérte a 77,6 millió eurót, ebből 15,8 millió euró az ingatlanszegmensből származik, 40,5 millió euró a PANNATURA tevékenységéből. A PANNATURA 2023-as adózás előtti eredménye elérte a 9,7 millió eurót.
Szerző: Söjtöri Andor