A 2022-es év sok tekintetben próbára tette a mezőgazdasági termelőket, ezek közül talán a legfontosabbak a műtrágyabeszerzési anomáliák, és a súlyos aszály. Ezért minden olyan lehetőséget meg kell ragadni, ami hozzájárul a csapadék és a tápanyagok hasznosulásához.
Ilyen lehetőség a mikorrhiza gombák alkalmazása a mezőgazdasági termelés során. A mikorrhiza gombák szimbiotikus kapcsolatot alakítanak ki a növénnyel, segítik a növény tápanyag- és vízfelvételét. A mikorrhiza gombák mikroszkopikus szálakként (hifa) hálózzák be a talajt, hálószerű szerkezetet (micélium) kialakítva, amely a gyökér felületét növeli meg! Jelentős szerepet játszanak a talaj szerkezetének, vízháztartásának, tápanyagciklusainak javításában, fokozzák a növény stressz- és betegség-ellenállóságát!
A szimbiotikus kapcsolatokkal rendelkező növények jelentősen több tápanyag- és víztartalékkal rendelkezhetnek. Amíg a gyökerek elsősorban a talaj lazább részeit hálózzák be, addig a gombahifák képesek a tömör talajrétegek, rögök átjárására is. Ezáltal olyan helyekről is elérhetővé válnak a talajban raktározott víz- és tápanyagkészletek, amelyeket a növény saját gyökérzetével már nem érne el.
A komplex (mikorrhiza + baktérium) mikrobiológiai kezelések hatására a gyökérrendszer és a talajlakó élőlények között jelentősen több hasznos kapcsolat alakul ki (1. ábra).
A fentieknek megfelelő készítmények és mikrobiológiai technológiák ma már a termelők rendelkezésére állnak, az ilyen irányú fejlesztések a biológiai megoldások iránti igény emelkedésével váltak gazdaságosan elérhetővé. A Glomus iranicum var. tenuihypharum mikorrhiza törzs arid környezetből került izolálásra, kifejezetten jól tűri és segíti a növényeket az aszályos periódusokban is. Sótűrése és ellenálló-képessége kiváló, alkalmazható nagy dózisú műtrágyaadagokkal, egyes növényvédő szerekkel együtt is.
A törzs a keresztesvirágúak kivételével szántóföldi növénykultúráknál alkalmazható sikerrel.
Ezen állításokat támasztják alá független, őszibúza-kultúrában végzett hazai vizsgálati eredményeink is (2. ábra).
További információért keressék fel honlapunkat, kövessék Facebook oldalunkat!
Felhasznált források:
Forrás: Journal of Agricultural Science and Technology B 7 (2017) 221-247; doi: 10.17265/2161-6264/2017.04.001
Forrás: Korean Journal of Soil Science and Fertilizer, August 2012, DOI: 10.7745/KJSSF.2012.45.4.582
Telefon: 06 (1) 793 2670
E-mail: [email protected]