Kukoricán és takarmányon csak a magyar külkereskedelem hízik, a sertéságazat nem. Az etetéshez szükséges alapanyagok leginkább exportcikként értékesek a hazai gazdaság számára.
Elkészült az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) legfrissebb agrár-külkereskedelmi jelentése. Eszerint az agrár-külkereskedelem aktívuma 2022 első negyedévében 982 millió euró volt, 9,4 millió euróval több, mint tavaly ilyenkor. Néhány ágazatunk azonban végrévényesen vesztésre áll a nemzetközi piaci versenyben.
Takarmányból jön a nagy bevétel
Egyértelműen negatívumot termel a sertéságazatunk, sem élő állatból, sem húsból nem tudunk tartósan pozitív kereskedelmi egyenleget produkálni. Annál sikeresebb viszont a baromfiágazat, amelyik stabilan termeli a plusz bevételeket a nemzetgazdaságnak. Az utóbbi években egyre többet hoz a konyhára a friss tej exportja is. Kár, hogy a feldolgozott tejtermékek terén gyengélkedik a hazai élelmiszergyártás. Takarmánygyártásunk ellenben magabiztos, emelkedő pályán van.
Kukorica és napraforgóolaj a nyerő
Ami a növénytermesztést illeti, burgonyából és hagymából a behozott termékek értéke többszörösen felülmúlja a kivitelét. Nagyot menetelt viszont az eddig is jól teljesítő napraforgóolaj-export, köszönhetően a növényi olajok elképesztő mértékű drágulásának. Kukoricával is nagy bizniszt lehetett volna csinálni, csakhogy kevés termett belőle, és nagyon nehezen váltak meg tőle a gazdák. A korábbi adatok azt mutatják, hogy jobb évjáratokban a kukorica két-háromszor több bevételt hoz a magyar kasszába, mint a búza.
A további adatok itt érhetők el.
Összeállította: Gönczi Krisztina