A célzott precíziós növényvédelmi megoldások iránti folyamatosan növekvő érdeklődésnek és számos előnyüknek köszönhetően, a dróntechnológia népszerű eszközzé vált a modern mezőgazdaságban. Bár a használatukkal kapcsolatban vannak korlátozások, a dróntechnológia továbbra is izgalmas lehetőségeket kínál.
Adatgyűjtés, precíz kezelés
A mezőgazdaságban kétféle dróntípust használnak. A felvételező drónok nagyfelbontású képeket készítenek a területről, hogy azokból ortomozaik fotókat (olyan légifelvételek, amelyek perspektivikus torzítástól teljesen mértékben mentesek), majd elemzéseket készítsenek, és például meghatározzák, hogy az állományban hol található betegség. A permetező drónok, amellett, hogy biztosítják a fenntartható mezőgazdasági gazdálkodást, a talajviszonyoktól, a növénymagasságtól és a szántóföldi körülményektől függetlenül használhatók.
A drónos permetezés a szántóföldi kijuttatáshoz viszonyítva (200-400 l/ha) alacsony lémennyiséggel (20–40 l/ha) történik. A drónok GPS vezérléssel, célzottan olyan helyre is képesek eljutni, ahova a mezőgazdasági munkagépek nehezen vagy egyáltalán nem jutnak be. Gyorsak, precízek, relatív kevés munkaerőt igényelnek, és alkalmazásukkal a kijuttatott növényvédő szer mennyisége is csökkenthető, hiszen nem feltétlenül kell az egész táblán elvégezni a kezelést (foltkezelés), ezáltal csökkenhet a környezeti terhelés.

Sokféle engedélyhez kötött tevékenység
Magyarország Európa vezető országai közé tartozik, amikor a dróntechnológia használatára vonatkozó egyértelmű keretrendszer kidolgozásáról van szó. Minden olyan esetben, amikor a tervezett művelet meghaladja a nyílt (Open) kategóriát, azaz a repülések legalacsonyabb kockázati kategóriájának feltételeit, a Légügyi Engedélyezési és Felügyeleti Hatóság (LUC) által kiadott üzembentartói engedélyre van szükség, amely korlátlan repülés végzésére jogosít, vagy a Honvédelmi Minisztérium által engedélyezett, előre meghatározott repülések végzésére jogosító üzemeltetési engedélyre. Az ország területén növényvédelmi kijuttatási műveletet csak az előbb felsorolt engedélyek valamelyikének a birtokában lehet végezni, mivel a tevekénység speciális kategóriájú UAS (pilóta nélküli légijármű rendszer) műveletnek minősül.
Ahhoz, hogy ezen kategórián belül pilótaként tevékenykedhessünk a szükséges képzések elvégzése után, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) adatbázisába történő bejegyzés is szükséges. Drónnal csak a pilóta nélküli járművel történő kijuttatásra engedélyezett növényvédő szerrel, vagy nem engedélyköteles termésnövelő anyagokkal lehetséges permetezni.
A Cortvea „drónos” készítményei
A Corteva Agriscience, globális mezőgazdasági tudományos és technológiai vállalat 2024 óta használja a dróntechnológia minden előnyét Magyarországon a kutatás-fejlesztési tevékenységéhez és az agronómiai kísérletek elvégzéséhez, hogy pontosabb, hatékonyabb és adatvezérelt eredményeket érjen el. A Corteva négy agronómusa országszerte az első 100 pilóta közé tartozik, akik akkreditált növényvédelmi drónpilóta engedélyt szereztek, és így termékkísérleti célokra használhatják ezt az innovációt.
A vállalat a legmodernebb felvételező drónok mellett, melyet szántóföldi állapotfelismerésre használ, rendelkezik két darab permetező drónnal is, amelyeket a szántóföldi kísérleti területeken drónos kijuttatási engedéllyel rendelkező növényvédő szerek kijuttatására, valamint az aktuálisan megkért kísérleti engedéllyel rendelkező növényvédő szerek kutatás-fejlesztési területeken való permetezésére alkalmazhatnak.
A Corteva portfóliójában megtalálható a Suvisio® 200 SC rovarölő szer, amely rendelkezik a pilóta nélküli drónos kijuttatáshoz szükséges engedéllyel Magyarországon, ráadásul a Corteva biológiai portfóliójának tagjai a BioForge®, a Harbest® és a Cellerate® biostimulátorok, amelyek drónos kijuttatása szintén lehetséges.
Az innováció mindig is része volt a mezőgazdaságnak és a dróntechnológia használata évek óta foglalkoztatja az agráriumban dolgozókat. A Corteva szakemberei pedig készen állnak arra, hogy kutatás- fejlesztési és kísérleti munka során kiaknázzák a technológia adta lehetőségeket, hogy a gyors és pontos hatóanyag-kijuttatás lehetővé tételével javítsák a termelékenységet. A gazdálkodók a Suvisio® 200 SC rovarölő szerről a vállalat honlapján, a drónos kijuttatásra alkalmazható biológiai termékekről pedig itt találnak további információkat.
Zoltán Gábor, a Corteva Agriscience magyarországi vetőmag fejlesztőmérnöke
