fbpx

Őszibúza- és durumfajták a Saatbau Linztől

Írta: MezőHír-2025/7. lapszám cikke - 2025 július 10. -Hirdetés

A közelmúltban Sükösdön izgalmas fajtabemutatót tartott a Rozsi-Farm Kft., amelyen vetőmagos és növényvédős partnercégek is részt vettek – többek között a Saatbau Linz Kft. is. Beszámolónkban a főszervezővel, Rozsi Józseffel készített interjút közöljük, valamint Fecsó Zoltán kereskedelmi vezető összefoglalóját a Saatbau Linz kínálatáról. Ugyanakkor következő számunkban külön kitérünk majd a malmok igényeiről, elvárásairól szóló kifejezetten hasznos információkra is.

Fajtabemutató
A Rozsi-Farm Kft. Sükösdön tartotta őszibúza- és durumbúza-fajtabemutatóját (fotó: Horizont Média Kft., Fodor Mihály)

Rozsi József, Rozsi-Farm Kft.: Számolni kell!

– Röviden foglaljuk össze, hogy mekkora területen gazdálkodnak, és mi az apropója ennek a rendezvénynek?

– Sükösdön vagyunk, az Agro-Sükösd és a Rozsi-Farm Kft. területén. Ez összesen 3 100 hektárt jelent, ebből őszi búza 1250 hektáron, őszi árpa 550 hektáron terem. Nagyon magas a kalászosok részaránya, részben azért, mert a 2025-ös évre mindenki aszályos évet jósolt. Ez nem egy normális vetésszerkezet, de szoktam mondani: ebben a zűrzavaros időszakban borulnak a régi megszokott dolgok.

2023 őszén vásároltuk a KITE által forgalmazott, Saatbau Linz genetikájú, Aurelius nevű búza fajtát. Betakarításkor a saját telephelyünkön kocsinkénti vizsgálattal szétválogattuk a tételeket. A fehérjetartalom mindenhol 13% felett, a sikér 33–34% felett volt, kiváló reológiai tulajdonságokkal. Így gondoltam egy nagyot, kisöpörtem a takarmány, eurominőségű fajtákat, és csak javító búzával kezdtünk el foglalkozni. Most, hogy magunk mögött hagytuk a 2024-es évet, úgy tűnik, ez jó döntésnek bizonyult árbevétel és eredmény szempontjából is. Ezen felbuzdulva a múlt évben vetettünk összesen 950 hektár Aureliust, és 185 hektár durumot. Emellett 2024-től már nagy területen megelégedve tesztelem a Saatbau Linztől a javító minőségű Alicantus és a malmi minőségű Camillus fajtákat is. Bár itt a betakarítás még nem történt meg, úgy gondolom, hogy a két fajta arányát majd növelni fogom, mert a fajtasorban kiugróan jó benyomást keltenek.

Rozsi József
Rozsi József, a Rozsi-farm Kft. tulajdonos-ügyvezetője (fotó: Horizont Média Kft., Fodor Mihály)

– Mi alapján született a döntés, hogy egész más stratégiával kezdi a következő szezont?

– Mindenkinek azt mondanám: számolni, számolni, számolni! Az a hitvallásom, hogy egy jó minőségű prémium terméket viszonylag könnyű eladni. Ez nyilvánvalóan árkérdés, hogy mekkora profit realizálható rajta. Egy takarmánybúzát is el lehet adni, de azon szerényebb a profit. Persze ez tavaly először nem teljesen így volt. Betakarításkor például takarmánybúzából közel 9 tonnát állítottunk elő, amit 70 000 forintért adtam el. Ugyanakkor az Aureliusból is termeltünk, és amikor elkezdtük az értékesítést, azt is ugyanennyiért adtam el, fej-fej mellett volt az árbevétel. A profitot nem is említem, mert a javítóbúzának magasabb a költsége. Viszont a javító minőségű búza ára december közepétől január végéig felment 115 000 forintra – ott már extra profit képződött.

Ebből okulva az idei évben, ha sikerül ezt a javítóbúzát előállítanunk, az a terv, hogy lerakjuk, és később kezdjük meg az értékesítést. De van egy mondásom: a menyasszonyt akkor kell eladni, amikor kérik. Tehát ha megkapjuk azt az árat, amit kalkuláltunk, ha keresleti piac van, akkor értékesítünk – teljesen mindegy, hogy ez augusztus közepén vagy október végén lesz.

– A Saatbau Linz fajtatulajdonos termékeit mikor kezdte el használni?

– Ha visszaemlékszem, úgy 30 éve kezdődött, amikor például a Lupus fajtákat állítottuk elő, még a Pannon búza programban… Azokban az időkben a boszniai és olasz piac volt felvevő a javító búzára. Később, amikor a piac már nem annyira a minőséget helyezte előtérbe, mi is váltottunk. Körülbelül 10-15 éven keresztül csak „pislákolóan” termeltünk javító búzát, inkább eurotakarmányra álltunk át. Aztán jött az ukrán háború, a negatív piaci hatások – és úgy láttam, muszáj váltani. Ma már nem lehet a régi, beidegződött szokások szerint dolgozni, mert naponta változnak a közgazdasági, piaci és kereskedelmi feltételek.

Így amikor Hódmezővásárhelyen találkoztunk Fecsó Zolival, a cég kereskedelmi vezetőjével, gyorsan helyet kapott a vetéstervben az Aurelius.

– A prémium búzáknak más technológia kell, mint a takarmánytételeknek. Milyen változásokat tettek ezen a téren?

– Teljesen átalakítottam a növényvédelmi technológiánkat. Olyan hatóanyag-kombinációkat, tankmixeket használunk, amelyekkel hektáronként 15 ezer forintot takarítunk meg. Itt a termőföld aranykoronája 24–25 között mozog, és nagyon sekély a termőréteg. Gyomirtásra korábban tavasszal került sor, idén áttértünk az őszi kezelésre. Egy háromleveles állapotnál kijuttatható hatóanyagot használtunk, jó ár-érték arányban. November végén 30–35 kg kénes nitrogén is kijuttatásra került a gyomirtóval együtt. A német technológiát követjük: náluk a prémium búzát úgy kezeljük, mint a repcét!

Tavasszal három lépcsőben történt a fejtrágyázás. Elsőként 300 kg kénes nitrogén, második körben 75 kg nitrosol, amit zászlóslevél-fejlődés környékén juttattunk ki. Összesen 165–170 kg nitrogén került ki hektáronként.

– Látja már a következő évi vetésforgót?

– A döntést nagyban befolyásolja majd az őszi csapadékmennyiség. Valószínűleg a 2025-ös őszi terület ismét kalászostúlsúlyos lesz, de valamilyen szinten vissza kell állni a megszokottabb vetésforgóra. Táblánként kell majd ezt szakmailag eldönteni. Egy biztos: én nem akarok nyolcféle takarmánybúzát felhalmozni a raktárban!


Fecsó Zoltán, a Saatbau Linz Kft. kereskedelmi vezetője bemutatóparcellájuknál így összegezte a cég őszibúza- és durumkínálatát:

„A Saatbau Linz osztrák szövetkezetként működik, idén ünnepli 75 éves fennállását. Több mint 3300 osztrák gazda áll mögötte tulajdonosként. Ez garancia arra, hogy termelői szemlélettel dolgozzunk. Gyakorlatilag nincs olyan vetőmagféle, amire ne tudnánk releváns ajánlatot adni.

A két legismertebb durumfajtánk a Lupidur és a Lunadur, ezeknek azonban most megérkeztek az utódai is: az Amidur és a Sanodur. Mindkettő kifejezetten egészséges növény, nem hajlamosak a megdőlésre, biogazdálkodásban is jól használhatók. A Sanodur a korai érésű változat, míg az Amidur kicsit hosszabb tenyészidejű. Az őszi kalászosok közül az egyik legnagyobb reménységünk az Alicantus.

Ez a fajta az Aurelius nemesítési továbbfejlesztése, korai érésű, kiemelkedő betegség-ellenálló képességgel rendelkezik, és prémium búzaként óriási az érdeklődés iránta. Az Alicantus a Nébih kísérleteiben évek óta az első három között szerepel, sokszor első-második helyen. Nemcsak a minőségi paraméterei kiválóak, de hozamban is rendre 100% fölötti eredményeket produkál, ami ebben a szegmensben ritka.

Saatbau Linz bemutató

A bemutatón szereplő másik ígéretes fajta a Camillus, amely kisebb termetű, de biztosan hozza a malmi minőséget. Korai érésű, a Nébih standard fajtává minősítette, ami azt jelzi, hogy stabilan teljesít különböző termőhelyeken is. Bár méretre visszafogottabb, beltartalomban nagyon jó, és várhatóan hozamban is meg fogja közelíteni az Alicantust.

Fodor Mihály

https://www.saatbau.com/hu/