Az utóbbi öt napban 200 euró/t alatt mozog a szeptemberi búza ára Párizsban, e pillantban a 195 eurót sem éri el. Eközben Magyarországon a tavalyit mintegy 15%-kal meghaladó árakkal indult az értékesítési szezon. Az ok a gyenge terméskilátások – és ebben már a kukoricahelyzet is benne van.

Irreális becslés
A Stratégie Grains júniusi tájékoztatása szerint a délkelet-európai és a balti országokban bőséges termést várnak, ezzel szemben Franciaországban és Németországban a hozamok az ötéves átlag alatt maradnak. Mégis, összességében az egy évvel korábbit 15 százalékkal meghaladó búzatermésre van kilátás az Európai Unióban (130,7 millió tonna). Magyarországon az elemzők szerint 5,6 millió tonna betakarítása várható.
Tavaly ősszel 922 ezer hektáron vetettünk őszi búzát. a 2024-es aratás pontosan ugyanekkora területről 5,7 t/ha-os átlaggal közel 5,3 millió tonnás termést eredményezett. Idén bő 6 tonnás országos átlagnak kellene lennie ahhoz, hogy a franciák becslése bejöjjön. Ugye, nem hisszük? Ehhez az adathoz a történelmünk során egyetlen egyszer, 2021-ben álltunk közel (5,93 t/ha), amikor ideálisan alakult az időjárás.
Csak 2022 volt rosszabb
2025 azonban rosszabbul indult, mint 2024, ezért írtuk legutóbbi cikkünkben, hogy reálisabb egy 5,26 t/ha-os országos átlaggal kalkulálni. A teljes termés idén 5 millió tonna alatt lesz, ami az elmúlt 10 évben mindössze egyszer fordult elő: 2022-ben.
A felvásárlók már tudják, mi a helyzet, mert 15%-ot emeltek a tavalyi áraikon. Az AKI PÁIR adatai szerint az étkezési búzáért már nettó 81 ezer forintot, a takarmány minőségért több mint 77 ezer forintot fizetnek a termelő telephelyén.
Megint kevés lesz a kukorica
Az áremelkedésben szerepet játszik az is, amit most a kukoricatáblákon látunk: az ország nagy részén a pusztulás felé haladnak az állományok. Láttuk, hogy tavalyi kukoricahiány mit művelt a kalászosok árával. A takarmánybúza ára egyenletesen drágult, és novemberben – a kukoricabetakarítás eredményét látva – meghaladta e fontos takarmánygabona értékét is.

Idén már júniusban nyilvánvaló volt, hogy nagy bajban van a kukorica. A kereskedők – okulva a tavalyi évből – előrébb hozták az idei beszerzéseiket, ami viszont azzal járt, hogy az árak eleve magasabb szintről indultak.
A párizsi tőzsde most nagyon mást mutat, mint a magyar piac. Az ottani ajánlatok alapján még a malmi búzánk sem érhetne többet 67–70 ezer forintnál. A régiós gabonahelyzet vélhetően nagyobb hatással lesz ránk, mint Párizs. Öt nappal ezelőtti cikkünkben arról számoltunk be, hogy a magyar búzaárak valamivel alacsonyabbak, mint a lengyelországiak, és jóval kedvezőbbek, mint az ukrajnaiak.