fbpx

Nic-It, Spectrum és Viper a cirokban? Igen!

Írta: Szerkesztőség - 2025 április 20.

A ciroktermesztés egyik legnagyobb nehézsége az egyszikű gyomok elleni küzdelem. Idén egy új készítmény épült be a ciroktechnológiába, valamint két hatékony szer szükséghelyzeti engedélyt kapott a posztemergens beavatkozásra.

cirok
Tavaly augusztus 4-én, Heves vármegyében (fotó: Horizont Média Kft./Gönczi Krisztina)

Heves megye 2024 (1)

A cirok a kukorica alternatívájának tekinthető, mivel szárazságtűrőbb és jóval ellenállóbb a kedvezőtlen időjárási viszonyokkal szemben. A gyengébb adottságú termőhelyeken is bevételt termel. Termesztésében a legnagyobb nehézséget a gyomok kikapcsolása jelenti. Szerencsére a vetést követően azonnal kijuttatható (preemergens), vagy a kikelt növény fejlettségi állapotától függően (posztemergens) alkalmazható megoldások is léteznek a cirok gyomirtására. Tekintetbe kell azonban venni, hogy a cirok jellemzően érzékenyebb a herbicidre, mint kukorica. A technológiai utasítás betartása kiemelten fontos!

Engedélyezett szerek

A preemergens és korai posztemergens védekezési technológiák hatékonyságához nélkülözhetetlen a megfelelő mennyiségű bemosó csapadék. Erre a következő gyomirtók rendelkeznek engedéllyel a cirokban.

Preemergensen:

  • Pledge 50 WP, Bridge Extra 50 WP (flumioxazin): magról kelő kétszikű gyomnövények
  • Akris SE (terbutilazin + dimetenamid-P): magról kelő egy- és kétszikű gyomnövények
  • Successor 600, Dual Next (petoxamid): magról kelő egyszikű gyomnövények
  • Successor TX (petoxamid + terbutilazin): magról kelő egy- és kétszikű gyomnövények

Korai posztemergensen a cirok 3-leveles állapotáig:

  • Successor 600, Dual Next (petoxamid): magról kelő egyszikű gyomnövények
  • Successor TX (petoxamid + terbutilazin): magról kelő egy- és kétszikű gyomnövények

Korai posztemergensen a cirok 2-leveles állapotától 5-leveles fejlettségéig:

  • Akris SE (terbutilazin + dimetenamid-P): magról kelő egy- és kétszikű gyomnövények

Posztemergensen, a cirok 3–6 leveles állapotában:

  • 480-Solo, Banvel 480 S, Banvel 4 S, Bika 480 S, Dikanna 480 SL, Cadence 70 WG (dikamba): magról kelő és évelő kétszikű gyomnövények
  • Delion, Kalimba, Kamba 480 SL (dikamba): magról kelő kétszikű gyomnövények
  • Casper, Rosan (dikamba, proszulfuron): magról kelő és évelő kétszikű gyomnövények
  • Peak 75 WG (proszulfuron): magról kelő kétszikű gyomnövények
  • Callam (tritoszulfuron + dikamba): magról kelő és évelő kétszikű gyomnövények

Új szerek a palettán

Egyszikű gyomok ellen eddig nem volt engedélyezett készítmény a későbbi, posztemergens fenológiai stádiumban. 2025 év elején megtörtént a Nic-It (nikoszulfuron) gyomirtó szer kiterjesztése cirok kultúrára. Azonban ezt a készítményt kizárólag nikoszulfuron-rezisztens cirokban lehet alkalmazni a magról kelő és évelő egyszikű gyomok (pl. fenyércirok) ellen, valamint magról kelő kétszikű gyomnövények ellen is hatásos.

2025. márciusában a Trinity (diflufenikan + pendimetalin + klórtoluron; származtatott engedélye a Legato Trio) gyomirtó szer engedélyokiratába is bekerült a cirok kultúra. A készítmény gyomnövények elleni jó hatékonyságának érdekében korai posztemergensen, a kultúrnövény 2 leveles fejlettségétől 3 leveles állapotáig, a magról kelő kétszikű gyomnövények szikleves – 2-leveles, míg a magról kelő egyszikű gyomnövények 1–3 leveles fenológiai állapotában kell kijuttatni az engedélyben meghatározott technológiának megfelelően.

Az S-metolaklór hatóanyagú készítmények visszavonását követően az engedélyezett gyomirtó szerek sok esetben nem használhatók (a terbutilazin hatóanyagot tartalmazó készítményekre vonatkozó háromévente egyszeri felhasználási korlátozás miatt), illetve jóval több bemosó csapadékot igényelnek ahhoz, hogy hatékony megoldást jelentsenek a magról kelő egyszikű gyomnövények elleni védekezésre. Mindezek miatt a dimetenamid-P hatóanyagot tartalmazó Spectrum gyomirtó szer szükséghelyzeti engedélyt kapott az idei évben silócirok, szemescirok, seprűcirok, cukorcirok és szudánifű kultúrákban való felhasználásra.

A készítmény 2025. április 1-től 2025. július 29-ig juttatható ki a magról kelő egyszikű gyomnövények ellen, preemergensen (BBCH 00-08), vagy korai posztemergensen, a kultúrnövény 1 leveles állapotától 3 leveles állapotáig (BBCH 11-13). A készítmény elsősorban a magról kelő egyszikű gyomnövények ellen hatékony. A magról kelő kétszikű gyomfajok ellen kombinációban javasolt alkalmazni. A Spectrum vagy bármely más dimetenamid-P hatóanyagot tartalmazó készítmény ugyanazon a területen kétévente csak egy alkalommal használható.

Nemzetközi tapasztalatok (pl. Franciaország) alapján, a legnagyobb terméskiesést okozó egyszikű gyomfajok (kakaslábfű, köles és muhar fajok) elleni védekezésre a penoxszulam hatóanyag alkalmas akkor, amikor más készítményt a cirok már nem bír el. A kultúrában előforduló egyszikű gyomok ellen a későbbi, posztemergens fenológiai stádiumban engedélyezett készítmény nem áll rendelkezésre. A penoxszulam hatóanyagú Viper gyomirtó szer szükséghelyzeti engedélyt kapott az idei évben szemes- és silócirok üzemi területeken, ahol a tavaszi preemergens és korai posztemergens gyomirtást nem tudták elvégezni időben.

Az előző évek tapasztalata alapján a Viper, ahol ez szükséges volt, megfelelően a technológiába illeszthető, száraz évjáratban az egyetlen lehetőség az egyszikű gyomok elleni posztemergens védekezésre. A készítmény 2025. május 1-től 2025. augusztus 25-ig juttatható ki kakaslábfű, köles fajok és muhar fajok ellen, posztemergensen, a kultúrnövény 3 leveles fejlettségétől 6-leveles állapotáig.

Forrás: Nébih.