Adatszolgáltatás, adatmódosítás – már csak elektronikus úton lehet megtenni. Az Ügyfélkapu megszűnésével zsúfolásig teltek a nagyobb települések kormányablakai, a Digitális Állampolgárra (DÁP) váltás ugyanis nem egyszerű. Közben vészesen közeleg az elektronikus naplók benyújtási határideje.
A Kincstár tudatában van az Ügyfélkapu megszűnésével járó nehézségeknek, de közleményében megerősíti: az adatszolgáltatás január 31-i határideje nem változik, aki pedig nem boldogul egyedül, az hagyatkozzon megbízott képviselőjére.
Zsúfolásig telt kormányablakok
A Kincstár két dologra hívja fel a figyelmet: egyrészt a támogatási adatok elektronikus ellenőrzésére, másrészt a Permetezési napló közelgő benyújtására. (Hozzátesszük: a tápanyag-gazdálkodási terveket is most kell beadni, illetve az Egységes Kérelem és az elektronikus Gazdálkodási Napló adatait szinkronizálni.)
A Kedvezményezetti Nyilvántartási Rendszerben (KNYR) szereplő adatokat folyamatosan frissen kell tartani, de évente egyszer kötelező is ellenőrizni. Az ellenőrzés elvégzése nélkül az Egységes Kérelemhez kapcsolódó adatbenyújtás nem lehetséges. Az adatok megfelelősége esetén elegendő erről nyilatkozni (Nyilatkozat adatok megfelelőségéről), ha azonban módosításra van szükség, akkor ez csak egy módosító kérelem benyújtásával végezhető el a Központi Azonosítási Ügynök szolgáltatáson keresztül.
A Permetezési napló benyújtása is kizárólag Központi Azonosítási Ügynökön (Ügyfélkapu+, DÁP, illetve 2025. január 15-ig Ügyfélkapu) keresztül lehetséges. Az Ügyfélkapu megszűnésével a Digitális Állampolgárra (DÁP) váltás csak úgy valósulhat meg, ha az ügyfél rendelkezik aktivált e-személyivel. Az aktiváláshoz azonban nem elegendő a személyigazolványhoz kapott kártyán szereplő PIN-kód, ezt csak a kormányablakban, személyesen lehet elintézni. Emiatt most a várótermek lépcsőin is sorban állnak az emberek.
Szinte mindenkit érint
A Kincstár az Egységes Kérelem felületen az alábbi támogatási jogcímekkel kapcsolatban várja a Permetezési naplót január 31-ig:
- Agro-ökológiai Program (AÖP);
- Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés (VP AKG 2021);
- Ökológiai gazdálkodás (VP ÖKO 2021 és VP ÖKO 2018).
Magyarán szinte mindenkit érint a hobbi méreten felüli gazdáságokban. A Kincstár leszögezi: január 31.-t követően az adatszolgáltatásra nincs lehetőség! (Ugyanez igaz az előírt tápanyag-gazdálkodási tervekre is.) Emellett a Nébih e-ügyintézési felületére is fel kell tölteni a 2024. évi Gazdálkodási naplót 2025. január 31-ig! Ha a termelő nem boldogul a feladattal, akkor meghatalmazottja útján is intézheti az ügyeit. Ebben az esetben a meghatalmazottnak is rendelkeznie kell támogatási azonosítóval.
A legrosszabbkor jött az Ügyfélkapu-váltás
Az elektronikus Gazdálkodási Napló és az Egységes Kérelem adatainak szinkronizálásával önmagában is sok a bajuk van a begyújtást végzőknek, mivel a külső farmmenedzsment szoftvereknek néhány hét alatt kellett alkalmassá válniuk a kormányzati rendszerekkel való kommunikációra, holott az adatszinkronizációra egy féléves fejlesztés után maguk a központi rendszerek sem képesek hibátlanul. A közösségi oldalakon sok a panasz az adatátvitel nehézségeire, az adatrögzítés körülményességére és az adatvesztésre.
Az Ügyfélkapu-váltás január 15-i dátuma éppen egy fontos, adatszolgáltatási határidő előtt (január 31.) nem volt túl szerencsés ötlet. Meglátjuk, hogyan birkóznak meg vele a túlterhelt falugazdászok és szaktanácsadók.