Az EU Bizottság céljai szerint 2050-re a csomagolóanyagiparnak is teljes egészében biológiailag lebomló, illetve újrahasznosítható anyagokra kell váltania.
Drága lesz a környezeti szempontból rossz csomagolás
Az Európai Unió minden tagállamára vonatkozik az a döntés, amelynek értelmében 2025-től minden felhasznált csomagoló- és címkézőanyagnak újrahasznosíthatónak kell lennie. Ennek fokát az energiahatékonysághoz hasonlóan egy A-tól E-ig terjedő skálán osztályozza az unió – írja FruitVeB. A legrosszabb, E minősítésű csomagolásokat 2030-tól ki fogják vezetni a piacról, az A-D osztályt pedig eltérő díjkötelezettség sújtja majd.
A megfelelés érdekében a zöldségek és gyümölcsök csomagolásában és címkézésében fokozatosan át kell térni a biológiailag lebomló anyagok használatára, és az exportáló vállalatoknak is meg kell felelniük az előírásoknak.
Folyton növekvő műanyagkibocsátás
Becslések szerint 2030-ra csak a műanyag csomagolóanyagok mennyisége 46%-kal nőne a jelenlegi ütem szerint, a csomagolóanyag-hulladékok mennyisége pedig 19%-kal. A rendelet célja, hogy ennek elejét vegye, és az ágazat 2050-re elérje a klímasemlegességet.
Lásd még a témában: Könnyebb beszerezni a szőlőt, mint becsomagolni.