Egy magyar fejlesztésű, mesterséges intelligenciára épülő öntözővíz-kezelő rendszer kevesebb vízzel biztosít magasabb hozamot. A Water2Farm már bizonyított kísérleti körülmények között és termőföldön is. Most tőkebevonással készül a nemzetközi piacra.
Az aszályok és a vízhiányos időszakok egyre rendszeresebbé válása miatt minden olyan megoldás felértékelődik a mezőgazdaságban, amelyik úgy segít csökkenteni a vízfelhasználást, hogy az nem megy a termelés rovására. A Water2Farm fejlesztése egy olyan hazai innováció, amely nemcsak a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást szolgálja, hanem hozzájárulhat a fenntartható, hatékony és jövedelmező növénytermesztéshez.
A csapadékvíz utánzása
A Water2Farm az öntözővíz fizikai szerkezetét módosító technológia, amelynek működéséhez sem vegyszerre, sem külső energiaforrásra nincs szükség. A készülék képes a kútvíz vagy felszíni víz szerkezetét megváltoztatni úgy, hogy az jobban hasonlítson a természetes csapadékhoz – vagyis a növények számára könnyebben hasznosíthatóvá váljon. A fejlesztők szerint a vízkezelés hatására fokozódik a tápanyagok és ásványi anyagok felvétele, hatékonyabb lesz a növényi anyagcsere, ami hozzájárul a szárazság, hőstressz, kártevők és betegségek elleni ellenálló-képességhez. Ráadásul a kezelést követően kevesebb víz is elegendő a kívánt növekedéshez és terméshez.
Ötödével növekvő hozamok
A Water2Farm működésének hatékonyságát több hazai kutatóintézet, köztük a Debreceni Egyetem és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) is igazolta. A Debreceni Egyetemen 2020 óta zajló kísérletek – szabadföldi és fitotronos környezetben – azt mutatták, hogy burgonya, paradicsom, zöldborsó és kápia paprika esetében is 20 százalékkal magasabb volt a hozam a Water2Farm rendszerrel kezelt vízzel történő öntözés után. Ráadásul a legnagyobb hozamnövekedés nem optimális vízellátás mellett jelentkezett. Dr. Zsombik László, a Debreceni Egyetem tudományos tanácsadója szerint a 80 százalékos vízmennyiséggel öntözött parcellákon is jobban teljesítettek a Water2Farm technológiájával kezelt növények, mint a teljes vízadagot megkapó, de nem kezelt kontrollnövények.
Optimalizált öntözés
A Water2Farm egyik különlegessége, hogy a berendezéshez szoftveres támogatás is kapcsolódik. A rendszerbe érkező termelői adatok – például talaj- és növénytípusra, időjárásra és vízminőségre vonatkozóan – alapján a mesterséges intelligencia egyedi öntözési terveket képes készíteni. Ez nemcsak a terméshozam maximalizálását, hanem a vízfelhasználás racionalizálását és a termelési költségek optimalizálását is támogatja. A rendszer könnyedén integrálható a meglévő öntözőinfrastruktúrába, így nem igényel teljes rendszercserét vagy jelentős átalakítást.
Kilépés a nemzetközi piacra
A Water2Farm technológia jelenleg szabadalmi eljárás alatt áll, a fejlesztők pedig most a nemzetközi piacra lépéshez gyűjtenek forrást közösségi finanszírozás útján. A TokePortal.com platformon 2025. július 31-ig tartó kampányban legfeljebb 150 millió forintot kívánnak bevonni, amelyet a közép-európai piaci bevezetésre és a szoftveres háttér fejlesztésére fordítanak. Már az előregisztrációs szakaszban több mint 120 millió forint értékű szándéknyilatkozat érkezett a befektetőktől.
„A Water2Farm célja, hogy a növénytermesztés ökológiai lábnyomának csökkentése mellett a vízgazdálkodás hatékonyságát is javítsa, miközben terméshozam-növekedést ér el a termelők számára” – fogalmazott Gölöncsér József üzletfejlesztési igazgató. Hozzátette: a rendszer különösen azokban az országokban lehet hasznos, ahol az aszály és a vízkorlátozások egyre nagyobb kihívást jelentenek – ezért a következő évben Franciaországban, Olaszországban és Spanyolországban is piacra lépnének.
Kapcsolódó cikkünk: Balatonnyi vízmennyiség kell a földekre!