fbpx

Kevés a repce, kilőtt az ára

Írta: Gönczi Krisztina - 2025 július 15.

Aki 2 tonnánál többet aratott belőle – és ez a többségről elmondható –, az idén is plusszal szállt ki a repcéből. A tavaszi fagyok idején és a júniusi hőségben ezt csak remélni mertük.

repce
Fotó: Shutterstock

Gyors emelkedésben

175 ezerről indultak az első ajánlatok, de júliusra már egy egészen más árszint alakult ki. Két héttel ezelőtt a hazai repce termelői ára átlépte a 200 ezer forintos határt az AKI PÁIR adatai szerint. Még csak szóbeszédek szállingóznak, hivatalos adatok nincsenek az idei repcearatás végeredményéről, de úgy tűnik, az áprilisi fagyhoz és a száraz befejezéshez képest elfogadható lett a termésátlag, az árak pedig a várakozásokon felül alakulnak. Ennek hátterében az Északnyugat-Európát sújtó aszály áll, amihez Kelet-Európában a termőterület csökkenése és fagykár párosul.

Magyarországon ki 10, ki 20 százalékos kiesésről ír az elvetett hibrid eddigi terméspotenciáljához mérten, de a jelenlegi árak ezt bőven kárpótolják. 2 tonnás termés felett elégedett lehet a termelő, mivel a ráfordítási oldalon idén a többség kevésbé volt nagyvonalú a növénnyel, és különösebb kórtani probléma sem akadt. Egyedül az időjárás az oka a szerényebb termésnek. Ezzel együtt vélhetően országos átlagban is meglesz a 2,4-2,5 tonnás eredmény. Egy átlagos gazdaságban hektáronként 100–130 ezer forintot termelhet a növény, tekintve, hogy a termés egy részét már korábban lekötötték a gazdaságvezetők.

Nagyon kevés a kelet-európai repce

Lengyelországban a nagy felvásárlók 185–190 ezer forintnak megfelelő zlotyit fizetnek a beszállított repcéért, míg Ukrajnában 198 ezer forinttal egyenlő hrivnya a beszállított olajmag átlagos termelői ára, mivel az elmúlt négy év legrosszabb termését aratták. Az első számok alapján a tavalyi 15%-os csökkenést idén ugyanennyi követhette, a végeredmény 2,7–2,8 millió tonna lehet. Pont egymillió tonnával kevesebb, mint amennyit az elemzők vártak. A lengyel termőterület is mintegy 960 ezer hektárra csökkent, így ott sem várható több termés, mint Ukrajnában.

A magyar árszint tehát magas, de versenyképes az ukránnal. Az európai feldolgozók folyamatosan keresik a keleti térség repcéit, pedig a párizsi árak az augusztusi szállítású árura is csak 464,5 euró körül mozognak, azaz mintegy 186 ezer forintos áron kereskednek az olajmaggal.