A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) háromlépcsős agrár- és élelmiszeripari támogatási programot indított, hogy a gazdálkodók és vállalkozások pénzügyi mozgásterét bővítse a jelenlegi gazdasági nehézségek közepette. Újabb részleteket jelentett be Hegyi Nándor osztályvezető előadása a Portfolio Agrofuture 2025 konferencián tartott tájékoztatóján.
A program célja, hogy az MFB szükség esetén átvállalja a kereskedelmi bankok helyét a hazai szereplők finanszírozásában, amennyiben azok a piaci bizonytalanságok hatására visszavonulnának. A csomag, amelyről előzetesen már beszámoltunk, három pillérből áll:
1. Első lépcső: 100 milliárdos forgóeszköz-hitel és 50 milliárdos garanciaprogram
Az MFB közvetlenül, elektronikus úton biztosít lehetőséget a vállalkozásoknak a hiteligénylésre. A cél a lejáró kölcsönök kiváltása hároméves futamidővel, illetve a hitelek mögötti biztosítéki háttér megerősítése. A program célzottan gyors és egyszerű hozzáférést kínál, állategészségügyi helyszíni ellenőrzést nem tartalmaz.
2. Második lépcső: újraindított agrár-forgóeszközhitel-program
Ez a korábban ismert hitelkonstrukció 2023 végén lezárult, de a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kérésére újraindították. A kedvező kamatozású hitelcsomag 17 milliárd forintos keretösszeggel segíti a gazdálkodókat és az élelmiszeripari vállalatokat. A futamidő hat év, hároméves türelmi idővel.
3. Harmadik lépcső: 50 milliárdos beruházási hitelprogram
A részletek még kidolgozás alatt állnak, de az MFB célja, hogy a beruházási hajlandóságot is ösztönözze egy hosszabb távú, kedvező konstrukcióval.
Támogatási logika: elérhető és értelmezhető forrás
Hegyi hangsúlyozta, hogy a támogatás értelme abban rejlik, hogy valóban hozzáférhető, ne csak „a papíron létező lehetőség” legyen. Az uniós szabályozás szűk keretei ellenére az MFB olyan termékeket kínál, amelyek érdemben segítik a finanszírozási nehézségek áthidalását.
Az új programcsomag nemcsak az agrárszektorra, hanem az élelmiszeripari cégekre is kiterjed, és komoly alternatívát jelent a hagyományos banki finanszírozással szemben. Az osztályvezető szerint a legnagyobb veszélyt jelenleg a bel- és exportpiacokat érintő zavarok jelentik – ezekre próbálnak felkészülni az új eszközökkel.
A Kormány a 1154/2025. (V. 19.) számú határozatával döntött arról, hogy újraindítja a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) három fontos forgóeszköz-hitelprogramját. A cél a hazai mezőgazdaság, az élelmiszeripar és a termelői értékesítő szervezetek (TÉSZ-ek) pénzügyi támogatása.
A három külön hitelprogram – MFB TÉSZ Forgóeszköz Hitelprogram 2025, MFB Agrár Forgóeszköz Hitelprogram 2025 és MFB Élelmiszeripari Forgóeszköz Hitelprogram 2025 – keretében a jogosult vállalkozások forgóeszköz-finanszírozásra igényelhetnek kedvező feltételekkel hitelt.
A kormány 2026. december 31-ig biztosít lehetőséget arra, hogy a hitelfelvevők szerződést kössenek az MFB-vel. A hitelekhez kamattámogatás is társul, amit a teljes futamidőre biztosítanak. A támogatás mértékét az agrárminiszter és a nemzetgazdasági miniszter közösen határozzák meg, feltételeit külön kormányrendeletben rögzítik majd, amelynek előkészítése 2025. július 31-ig esedékes.
A határozat rögzíti azt is, hogy a kamattámogatás költségvetési forrásait a következő években az Agrárminisztérium költségvetéséből kell biztosítani, meghatározott éves keretösszegekkel:
2027: legfeljebb 660 millió Ft
2028: legfeljebb 650 millió Ft
2029: legfeljebb 490 millió Ft
2030: legfeljebb 280 millió Ft
2031: legfeljebb 70 millió Ft
A hitelprogramok meghirdetésének határideje 2025. július 31.
Ezzel párhuzamosan, nemrég megjelent a közlemény a KAP Stratégiai Terv felhívásai alapján támogatott beruházások megvalósításához kapcsolódóan kamat és intézményi kezességvállalási díj támogatására (KAP-RD01a-RD01c-RD01d-RD01e-RD02-RD04a-RD04b-RD12-1-25 -). A vissza nem térítendő támogatás (VNT) iránti kérelmeket 2025. június 16. napjától lehet benyújtani.