Egymást követik a rendkívüli növény-egészségügyi problémákat generáló évjáratok, miközben az EU a kemikáliák visszaszorítására kényszeríti a mezőgazdasági termelést. A kutatók figyelme egyre inkább a biológiai hatóanyagú termésnövelő anyagok vizsgálata felé fordul. Ennek eredménye egy új, mikorrhiza gombákat tartalmazó, mikrogranulált starter.
A 2010-es évek második felében cégünk felismerte, hogy a konvencionális mezőgazdasági technológiák a talajok folyamatos szervesanyag vesztését okozzák, amely egy határon túl szinte visszafordíthatatlan és néhány évtizeden belül az ország jelentős területén ellehetetleníti a mezőgazdasági termelést. Erre a klímaváltozás hatásai még jobban ráerősítenek, mostanra egymást követik az extrém növénytermesztési körülményeket és rendkívüli növény-egészségügyi problémákat generáló évjáratok.
Annak idején a felismerést tettek is követték, fejlesztési munkánk egyik fókuszpontja lett a biológiai hatóanyagú termésnövelő anyagok kutatása és olyan növénytermesztési technológiák tesztelése, fejlesztése, amelyek a talajok természetes termékenységét segítenek helyreállítani. Ennek a munkának az eredményei a CarbonFarms@HU technológiák, melyek alkalmazásával fele–harmada nitrogén hatóanyaggal lehet ugyanazt a terméseredményt elérni, mint a konvencionális technológiákkal, akár gomba és rovarölő szerek használata nélkül is.
2025 januárjában egy újabb jelentős állomásához érkezett a munkánk, ugyanis engedélyt kapott a mikorrhiza gombákat tartalmazó, mikrogranulált starterünk, amely biológiai starterként funkcionál. A mikorrhiza gombák szimbiotikus segítségével a növények vízháztartása, nitrogén-, foszfor- és mikroelemfelvétele nagy mértékben javul, és nem csupán a tenyészidő első felében.
A termék piaci bevezetését hat év fejlesztőmunka előzte meg, melynek során számos mikorrhiza-oltóanyag hatékonyságát teszteltük különböző formulázásban, számtalan technológiai kísérletben.
A Glomo Start mIKRo kimondottan fajgazdag inokulálást tesz lehetővé, ugyanis hét különböző gombafaj szaporítóképleteit tartalmazza. Ez egyedülállóa hasonló termékek között, és ennek köszönhető a biológiai starter kiemelkedő hatékonysága is. Minél több hasznos mikorrhizafajt tartalmaz egy oltóanyag, annál nagyobb valószínűséggel lesz köztük olyan, amelyik az adott talajon, adott klimatikus viszonyok mellett és az adott őshonos faunába bekerülve képes hatékonyan együttműködni az oltott növénykultúrával, azaz kölcsönösen előnyös szimbiotikus kapcsolatot kialakítani.
A biológiai hatóanyagon kívül a starterben benne van gyakorlatilag a teljes periódusos rendszer tápelemkészlete, ám ezek nem a műtrágyákból jól ismert vízoldható hatóanyagok, azokra ugyanis nincs szükség. Mivel a talajbiológiai élőlények épp arra specializálódtak, hogy óriási enzimkapacitásukkal a növény számára felvehetővé konvertálják a közvetlenül nem hozzáférhető tápelemeket.
A mikorrhiza gombák egy olyan ősi gombacsoport, amelyik a szárazföldi növények kialakulása óta szimbiózisban él a növényfajok kb. 90%-ával, Valószínűleg ezek a gombák tették lehetővé a vízben élő kezdetleges növények szárazföldre lépését és folyamatos evolúcióját. A mikorrhiza gombákon belül is több különböző csoport létezik. Vannak, amelyek a gyökerek külső felületét borítják be a szimbiózis folyamán, míg az úgynevezett arbuszkuláris mikorrhiza gombák csoportjának mikrométeres vastagságú gombafonalai behatolnak a növényi gyökerekbe, a sejt közötti térben növekednek, és itt alakítanak ki rendkívül szoros együttműködést a növénnyel. A szántóföldi növénytermesztés szempontjából ez a legfontosabb alakulat, mert a lágy szárú növényekkel ez a csoport él szimbiózisban.
A Glomo Start mIKRo is ilyen: arbuszkuláris mikorrhiza gombák szaporító képleteit tartalmazza. Az együttműködés lényege, hogy a gombahálózat hifái a növényi gyökerek kvázi kiterjesztéseként funkcionálnak, így megsokszorozzák a „gyökérfelületet”, ami így sokkal nagyobb talajtérfogatban képes a tápelemek és a víz felvételére. A gomba elsősorban a foszfor, nitrogén és a fémes mikroelemek felvételében hatékonyabb, mert sokkal szélesebb enzimkészlettel rendelkezik a növényeknél, valamint képes a csupán néhány mikrométer átmérőjű gombafonalak segítségével a talaj holtvíztartalmához is hozzáférni.
A segítségért cserébe a növény cukorvegyületeket ad át a gombának. Az anyag és információcsere a növényi gyökerekben kialakuló speciális képletekben, az arbuszkulumokban zajlik. A gomba fejlődése követi a növényi gyökerek növekedését, a hifák mindig a gyökércsúcs és a friss hajszálgyökerek felé növekednek, arra, ahol a legintenzívebb a tápanyagfelvétel. Egy-egy hifarész néhány hétig működik, majd elhal, és a növény lebontja, hasznosítja az abban található tápanyagokat is.

Forrás: IKR Agrár
A Glomo Start mIKRo hatékonyságát 2024-ben is vizsgáltuk, önmagában és más termékekkel kombinációban is. A diagramon a kukoricafejlesztési kísérletek három helyszínének termésátlagát mutatjuk be konvencionális kontroll mellett. Itt a kontroll 120 kg N hatóanyagnak megfelelő nitrogénoldatot kapott alaptrágyaként, míg a Glomo Start mIKRo-val kezelt parcellákon ennek felét, 60 kg/ha alaptrágyát alkalmaztunk. A 7 tonna/ha alatti hozamok jól reprezentálják a tavalyi, hőstresszekkel tarkított száraz évjárat eredményét, és látható, hogy a féldózisú nitrogén ellenére a biológiai starterezett parcellák felülmúlták termésben a kontrollt. A középső oszlopban a csak Glomo Start mIKRo-t kapott kezelés, míg a jobb oldali oszlopban a biológiai starter mellett a már évek óta a piacon is bizonyító titaN nitrogénkötő készítménnyel kombinált technológia eredményét láthatjuk.

Hogy lehet, hogy a fele annyi nitrogént kapott kezelések magasabb terméssel zártak? A magyarázat a hatékonyabb biológiai nitrogénfixáció, a jobb vízháztartás, a megfelelő foszforellátottság és mikroelemfelvétel kombinált hatásának köszönhető. Ezekkel a biológiai hatóanyagokkal olyan több százmillió éves szolgáltatásait kapcsoltuk be a talajbiológiának, amelyik ingyen dolgozik nekünk, feltéve, hogy hagyjuk.
Természetesen ezek a termékek sem csodaszerek, nem fog visszaállni a talaj szervesanyag-körforgáson és talajbiológián alapuló természetes termékenysége egyetlen szezon alatt, de ha átgondoltan és szisztematikusan alkalmazzuk ezeket, akkor évről évre javul a helyzet. Ehhez persze az kell, hogy ezek a hasznos élőlények fenn tudjanak maradni a mezőgazdasági területeken, szaporodni tudjanak, ennek érdekében a talajművelési rendszert és a növényvédelmi gyakorlatunkat is alá kell rendelni ennek a célnak. A fungicidek ártalmasabbak a hasznos gombákra, mint a patogénekre, a rovarölő szerek a hasznos rovarokat legalább annyira pusztítják, mint a kártevőket, a mélyműveléssel minden alkalommal megsemmisítjük a kialakulóban levő mikorrhiza gombahálózatot.
Részletekért keresse az IKR Agrár Kft. területi képviselőit! www.ikragrar.hu/kapcsolat
Péntek Csaba
fejlesztési igazgató
