Ahogy azt már megszokhattuk, ismét két pályázati kiírás készül a terménytárolók, -szárítók építésére és korszerűsítésére: egy a kisebb léptékű tervekhez és egy másik a komplex beruházásokhoz. Ebben a cikkben a társadalmi vitára bocsátott, „nagy” kiírást foglaljuk össze.
200 millió és egymilliárd forint közötti támogatást lehet elnyerni terménytárolók, – szárítók építésére és korszerűsítésére, az igényelhető előleg 25%. Az összesen 35 milliárd forintos keretösszegű kiírásra 100–150 nyertest várnak.
A pályázat keretében a következő célok támogathatók (1. célterület):
- Kisméretű fémsilók (30–300 tonna tárolókapacitással) létesítése.
- Terményszárítók, tisztító létesítése, kapacitásnövelése (például: mobil és folyamatos üzemű szárítóberendezések, vízszintes szalagos szárítók).
- Univerzális magtisztítók, elő- és utótisztítók létesítése, kapacitásnövelése.
- Terményszárítók, terménytisztítók, és terménytárolók energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó technológiai felújítása, valamint a kapcsolódó technológiák létesítése, felújítása.
- Vetőmagüzem létesítése, kapacitásnövelése, kapcsolódó technológiák létesítése, felújítása.
A támogatás az elszámolható költségek felét teheti ki. A 2. célterület keretében a legalább 10%-os energiahatékony-javulást eredményező beruházások és megújuló energiaforrások kiépítése valósítható meg, utóbbiak 70%-os támogatási intenzitással.
A pályázónak minimum 10 ezer STÉ méretű üzemmel kell rendelkeznie. Ellentétben a „kis” terménytároló pályázattal, ebben a kiírásban nem elvárás a nyereséges működés. A bíráló az üzleti terv minőségét figyeli kiemelten, ezen felül a termelői csoporthoz való tartozást, az energiamegtakarítás mértékét és a környezetbarát működést (ökogazdálkodás, melléktermék-hasznosítás, tisztítószerek, ISO-címke, meteorológia állomás megléte) honorálja leginkább.
A pályázatok beadására 2025. május 20. és december 15. között 4 szakaszban lesz lehetőség a tervek szerint.
A pályázat tervezet itt érhető el. A pályázat „kistestvéréről” itt írtunk.