Kecskemétre hívta november végén partnereit a BIOCONT Magyarország Kft., ahol az egész napos rendezvényen nemcsak a talajélet fejlesztéséről és stresszkezelésről esett szó, hanem az egyre gyakrabban szóba kerülő karbon programról, mint a talajregenerálást támogató jövedelemforrásról is.
A talaj egészséges állapota nagyban meghatározza a teljes termesztési rendszerünk hatékonyságát, ellenállóképességét és termelékenységét, főleg a szeszélyes időjárási körülmények között. A hogyanra adtak válaszokat a kecskeméti Four Point by Sheraton Hotel konferenciaközpontjában az idei BIOCONT Fenntarthatósági Konferencia előadásai és kerekasztal-beszélgetései.
Mottó: „Ne csak a növényt tápláld, hanem a talajt is!”
„Már 30 éve olyan megoldásokat nyújtunk a mezőgazdasági termelők számára, amelyek nemcsak mennyiségi javulást hoznak a termelésben, hanem jobb beltartalmi értéket és ráadásul kisebb környezeti terhelést eredményeznek” – foglalta össze a cégcsoport irányelveit Štěpán Hluchý, a Biocont Csoport ügyvezetője.
Korunk legnagyobb kihívását – a klímaváltozást – a termelők a saját bőrükön érzik. Egyre gyakrabban találkozunk olyan környezeti szélsőségekkel, amik egy szezonban okoznak fagykárt és hőstresszt, aszálykárt és belvizet. A megoldást pedig nem a távoli jövőbe kell pozícionálni, épp ezért látja a cégvezető is megoldásnak a magyarországi 4 millió hektáros szántóterület karbontárolásra való felkészítését. A korántsem újkeletű karbonprogramok ugyanis nemcsak talajjavító hatásúak, hanem financiális segítséget is jelenthetnek a termelőknek.
Miért fontos az egészséges talaj? Hogyan mérhetem fel a talajaim állapotát?
A szakmai körökben költőinek tűnő kérdést Dr. László Péter, a Magyar Talajtani Társaság elnökhelyettese feszegette előadásában. Ugyanis az említett 4 millió hektár csak első hallásra hangzik jól, az állapotát figyelembe véve már sokkal zordabb a helyzet. A TALAJ ÉVTIZEDÉnek utolsó évében, az uniós elnökség évében ki kell használni a szakmai lehetőséget, a fókuszt, hogy a talajjavításra és szemléletváltásra felhívjuk a figyelmet – foglalta össze a gyakorlati információk után mondanivalóját a szakértő.
Hogyan lehet új életre kelteni a talajt?
Ha nincs elég szerves anyag a talajban, még akkor is tápanyaghiányt jelezhetnek a növények, ha trágyázunk, hasonlóképp aszálykárral találkozhatunk öntözés mellett is. Nehezen bomlanak le a szármaradványok, felszaporodnak a talajlakó kórokozók, rossz talajállapot alakul ki, nem találunk a talajban hasznos szervezeteket- sorolta a szervesanyag-hiány tüneteit Gyekiczki Bernadett, a Biocont stratégiai ügyfélmenedzsere. Ilyenkor nem vezet célra az sem, ha mégtöbb inputanyagot (műtrágyát, növényvédő szereket) juttatunk ki. vagy még többször szántani, a kiváltó okot kell kezelni. A szervesanyag tartalom növelésére, a talajszerkezet javítására a NUTRIGEO nyújthat már rövid távon is megoldást. Ahogy az előadásból is megtudtuk: a kultúrnövénnyel együttműködő hasznos gomba szervezetek három kékbálnányi mennyiségű, gombafonalakkal átszőtt hálózatot képesek alkotni a talajban, ami vizet tud megkötni, segíti a tápanyagok felvételét, transzportját, , szervesanyag tömeget képez és ezáltal többek között szenet köt meg. A gombák fonalaikkal behálózzák a talajt, még olyan mikroszkopikus résekbe is bejutnak, ahol a növények gyökerei nem férnek el, így lazítva a talajt, építve annak szerkezetét. Hálózatuk akár 8 méter mélyre és oldalirányban 25 méteresre terjedhet ki. A NUTRIGEO ezeket a gombákat „felébresztve” és táplálva fejti ki hatását. A magyarországi üzemi kísérletekkel is igazolt Gaïago Carbone Program jelenleg 5 országban fut, több mint 700 termelővel, 33 ezer hektár területen – tudtuk meg Jávorszky Laurától, a Biocont Magyarország értékesítési vezetőjétől.
Ez a karbon program 5 éves kifutású, valós számok alapján, talajanalízisre alapozottan határozza meg a hektáronként megkötött szén-dioxid értékét. A program során évente egyszer kell NUTRIGEO talajjavító készítményt alkalmazni. Az öt éves ciklus talajvizsgálattal indul, amit a harmadik és ötödik évben megismétel a Biocont. A program során CO2-tanúsítványok értékesítését követően két alkalommal történik meg a kifizetés a termelő részére. Francia mérések szerint ezzel a megoldással évente átlagosan 3 tonna CO2 köthető meg hektáronként.
A „Hogyan tovább?” kérdésre nemcsak a karbon program oldaláról kaphattak a jelenlévők szakmai tippeket, az ACTIVSTART technológia előnyeire Roman Guy, a Biodevas Laboratories növénytermesztési osztályvezetője hívta fel a figyelmet, a kereskedelmi és gyakorlati tapasztalatokat pedig újabb kerekasztal-beszélgetésben Pásztor Zsolt, a Bonduelle Central Europe Kft. agrárigazgatója, Varga Gábor, az Irrifarm Kft. ügyvezetője, Fucskó Norbert őstermelő és Jávorszky Laura, a Biocont Magyarország értékesítési vezetője vitatta meg.
Ha a téma érdekli, olvassa el legutóbbi cikkünket is a BIOCONT háza tájáról: Kikérjük magunknak – már csak a biotermesztők nevében is