Ismét egy sokmilliárdos kiírás, amit érdemes fontolóra venni. Lehet, hogy több lucernaszárítót, -pelletálót is elbírna az ország? Gondolja végig a mezőgazdasági tevékenység diverzifikálását Ön is!
Lucernapellet: kiváló exportcikk (forrás: glirex.hu)
Már társadalmi vitán van a takarmány-előállításhoz kapcsolódó fejlesztéseket támogató pályázat tervezete. Az 50 milliárdos támogatási keretből 40 milliárd a takarmány-előállítás eszközparkjának fejlesztését célozza, 5-5 milliárd pedig a tevékenység diverzifikálását, illetve energetikai fejlesztéseket szolgál. Egy-egy igénylő 50 milliótól 2 milliárd forintig terjedő támogatási összegre pályázhat. Az igényelt összeg a meg nem ítélt beruházási tételek levonása után sem kerülhet 50 millió forint alá. A támogatási hányad alapesetben 50 százalékos. A megítélt összeg 50 százaléka előlegként kérhető.
A következő tevékenységek támogathatók:
- A takarmány-előállításhoz kapcsolódó új eszközök, gépek beszerzése, új technológiai rendszerek kialakítása.
- A termékminőség szavatolásához kapcsolódó eszközök, laboreszközök beszerzése, technológiai rendszerek kialakítása.
- Az üzemen belüli anyagmozgatáshoz, raktározáshoz és/vagy csomagoláshoz szükséges új eszközök beszerzése.
- A takarmány-előállítási tevékenységhez kapcsolódó épületek kialakítása, bővítése.
- A takarmány-előállítási tevékenységhez kapcsolódóan energetikai hatékonyságnövelést nem célzó korszerűsítések, felújítások (pl. üzemek műgyantázása, víz- és szennyvízkezelési fejlesztések).
- A takarmány-előállításhoz kapcsolódó szállítójárművek (teherautók és furgonok) beszerzése, maximum nettó 50 millió forint erejéig.
- Választható tevékenység: a termelésirányításhoz kapcsolódó informatikai eszközök, szoftverek beszerzése.
Az energia-felhasználás a következő támogatott tevékenységekkel csökkenthető:
- Épületek külső hőszigetelése, nyílászárócsere, hővisszanyerő szellőzés létesítése stb.
- Épületek fűtési, hűtési és használati melegvíz-rendszereinek korszerűsítése (korszerű, nagyhatásfokú berendezések beszerzése, hulladékhő hasznosítása stb.).
- Világítási rendszerek korszerűsítése.
- Épületgépészeti fejlesztések, új, energiatakarékos technológiák kiépítése.
- Megújuló energiaforrás hasznosítása a takarmány-előállítást szolgáló építmények energiaigényének fedezésére.
- Fűtési/hűtési energiaigény, villamosenergia-igény részbeni vagy teljes kielégítése megújuló energiaforrásból (napkollektorok, biomassza alapú és hőszivattyús rendszerek telepítése, napelemes rendszer kialakítása, szélenergia felhasználása).
Az első kérelembenyújtási szakasz október 13-án nyílik, a pályázatokat több hullámban, egészen december 7-ig be lehet adni. A bírálat során az üzleti terv minősége a döntő (60 pont), ezen belül a projekt megalapozottsága és fenntarthatósága a legfontosabb elvárás. Ennek megfelelően a legtöbb pontot az energiahatékonyság javításáért lehet kapni a bírálat során. A további részleteket lásd itt.
Ezek a cikkek is érdekelhetik: