Elképesztően lassú az idei ukrán exportütem, és ez nemcsak az árpára, hanem a kukoricára is igaz. Emiatt a térségünkben minden takarmányozási célú gabona felértékelődött. Az elemzők arra figyelmeztetnek, hogy ez az állapot átmeneti.

Túl lassú az ukrán export
Legutóbb arról írtunk, hogy magyarországi viszonyok között a búza és az árpa között jellemzően 20 százalékos árkülönbség van. Most viszont alig 9 százalékkal ér többet a takarmánybúza, mint az árpa. Németországban már 4 százalékra csökkent a búza felára, Franciaországban pedig a 2 százalékot (!) sem éri el. (Lásd a cikket részletesen: Árpa: világos vonalat rajzol ki 25 év hazai trendje.) A jelenség oka, hogy az árpára kivételesen nagy kereslet mutatkozik az exportpiacokon (is). November 21-ig a tavalyi mennyiség több mint kétszerese (+132%) hagyta el az Európai Uniót.
Ukrajna ugyanis nagyon lassan teljesíti exportkötelezettségeit. A szezon kezdete óta csak 1,167 millió tonna árpát exportált, 60%-kal(!) kevesebbet, mint tavaly. Az ország egész gabonaexportjára igaz ez a lemaradás, ami már az európai kukoricaellátásra is kihat. (Itt írtunk róla: Ennyit ér valójában a kukorica; Önnek mennyit fizettek?)
Az exporttételek összeállításának kényszere, valamint a termelők alacsony eladási hajlandósága miatt nagyon megugrott az ukrán árpa exportára: egy hónap leforgása alatt tonnánként 750–800 hrivnyával emelkedett, és már magasabb a kukorica és a takarmánybúza áránál is. Míg az előbbieket 9900 és 10.000 ezer hrivnya (kb. 77 ezer Ft/t) közötti áron veszik át a kikötőkben, addig az árpáért átlagban 10.633 hrivnyát (82 ezer Ft/t) adnak, azaz 6–7 százalékkal többet ér, mint a másik két takarmánygabona.
Az ausztrál kínálat veszélye
A z árpa nehéz beszerezhetősége a nemzetközi tendereken is megemelte a termény árát. Az ukrán elemzők azonban arra figyelmeztetnek, hogy Ausztrália decemberben nagy kínálattal léphet piacra. Az amerikai elemzők szerint viszont a tízéves átlagot 27 százalékkal meghaladó termés nem jár majd nagy exportbővüléssel, mivel az ország a korábban megcsappant készleteit is vissza kell hogy építse. Nem számoltak viszont azzal, hogy ennyire élénk kereslet mutatkozik majd az árpa iránt a Kínán kívül eső piacokon.
A Reuters szerint november 27-én a tunéziai Gabonaügynökség 125 ezer tonna takarmányárpa vásárlására írt ki tendert. Az ajánlati árak a 268,42–285 USD/t (C&F) sávban mozogtak. Tunézia a magas árak miatt végül csak 75 ezer tonnát vásárolt 269,14 dolláros (88 ezer Ft/t) átlagáron (leszállítva).
MezőHír Tudástár: Árpa–búza árforduló – Ritka piaci helyzet, amikor a takarmányárpa ára megközelíti vagy akár meg is előzi a takarmánybúzáét, mert az egyik oldalon erős exportkereslet jelenik meg, a másikon pedig (például ukrán logisztikai gondok és lassú kivitel miatt) átmeneti kínálati szűkület alakul ki; az árkülönbség ilyenkor gyorsan visszarendeződhet, ha új exportkészletek érkeznek a piacra.
