fbpx

Ukrán csatlakozás – Miről alkudoznak a színfalak mögött?

Írta: Gönczi Krisztina - 2025 július 16.

Keveset lehet tudni az EU és Ukrajna közötti új, szabadkereskedelmi megállapodásról. Hivatalos közlemények híján az európai etanolkereskedelmi szövetség értesüléseit vetjük össze a Bizottság ígéreteivel.

EU Ukrajna
Fotó: Shutterstock

Nincs hivatalos közlemény

Jelenleg az EU és Ukrajna közötti mélyreható és átfogó szabadkereskedelem (DCFTA) felülvizsgálata zajlik, ami egy újabb lépés Ukrajna uniós csatlakozása felé. A felülvizsgálat azokat a 2025. június 5-én lejárt „autonóm kereskedelmi intézkedéseket” követi, amelyek a háború idején rendelkeztek a vámmentesen behozható mezőgazdasági termékekről. Az Európai Bizottság 2025. június 30-án elvi megállapodást jelentett be az Ukrajnával kötendő, új kereskedelmi kapcsolatról.

Hivatalos dokumentumokat továbbra sem jelentettek meg a készülő szabályozásról, de az európai etanolkereskedelmi szövetség (ePURE) értesüléseit megbízhatónak ítéljük, ezért az alábbiakban ezeket vetjük össze a Bizottság „ígéreteivel”.

A kiszivárgott kvóták

  • Méz: Az Európai Bizottság szerint a mézre vonatkozó kvóták „szerény mértékben emelkednek” az eredeti DCFTA-hoz képest. Az ePURE iparági szervezet közös nyilatkozata szerint a mézre vonatkozó kvóta 483%-kal, azaz közel hatszorosára nőhet.
  • Cukor: A Bizottság szerint a cukorra vonatkozó kvóták „szerény mértékben emelkednek” az eredeti DCFTA-hoz képest. Az ePURE szerint a cukorra vonatkozó kvóta 398%-kal, azaz közel az ötszörösére nőhet.
  • Tojás: A tojásra vonatkozó kvóták a Bizottság szerint „szerény mértékben emelkednek”, az ePURE szerint viszont 200%-kal, azaz a háromszorosukra nőhetnek.
  • Kukorica: A kukoricára vonatkozó kvóták „szerény mértékben emelkednek” a Bizottság szerint, az ePURE viszont 54%-os növekedésről beszél. Egyes források szerint bár formálisan kvóta van érvényben, a vámtarifák 0%-osak lesznek, ami a gyakorlatban teljes liberalizációt jelent.
  • Etanol: Az ePURE szerint az etil-alkoholra vonatkozó kvóta 25%-kal nő.
  • Teljes liberalizáció: Az Európai Bizottság megerősítette, hogy bizonyos „nem érzékeny termékek” esetében, mint például a gomba és különböző élelmiszer-készítmények, megvalósult a teljes liberalizáció.

Uniós standardok

A megállapodás értelmében Ukrajna vállalja, hogy 2028-ig fokozatosan összehangolja mezőgazdasági termelési szabványait az EU szabványaival, beleértve az állatjólétet és a növényvédő szerek használatát. Ennek megfelelőségét éves felülvizsgálatokkal ellenőriznék. Azonban az iparági szereplők, mint például az ePURE, aggodalmukat fejezték ki a végrehajtás hatékonyságával kapcsolatban.