fbpx

Tízszeres vámemelés jöhet az orosz és belorusz műtrágyákra

Írta: Gönczi Krisztina - 2025 május 19.

Az Európai Parlament támogatta azt, hogy több száz eurós tonnánkénti vámok jöjjenek az orosz és belorusz műtrágyákra, miután három év alatt a tízszeresére emelik a kiegészítő adót. Közben az oroszok kiviteli kvótát fontolgatnak.  

műtrágya
fotó: shutterstock.com

Tízszeresére növekvő sarc

Áprilisban még csak találgattunk róla, milyen hatása lenne annak, ha az EU tényleg alaposan megvámolná az orosz és belorusz műtrágyákat. Egy nagy lépést megtettünk efelé. Az Európai Parlament támogatta azt a javaslatot, hogy az Oroszországból és Belaruszból származó műtrágyákra 6,5%-os vámot vessenek ki, továbbá 2025–2026 között 40–45 euró/tonna kiegészítő vámot is bevezessenek. A tervek szerint ez a vám 2028-ra 430 euró/tonnára emelkedik. Az intézkedések célja, hogy az uniós műtrágyagyártás gyors tempóban diverzifikálja a beszerzési forrásait. Az Európai Parlament május 22-én szavaz a tervezetről.

Emellett az Európai Parlament Nemzetközi Kereskedelmi Bizottsága támogatta azt a javaslatot, ami szerint 50%-ra emelné azoknak az orosz és belarusz mezőgazdasági termékeknek az importvámját,amelyekre eddig nem vonatkozott egyéb vámteher, ilyen például a cukor, az ecet, a liszt és az állati takarmány.

Oroszország kiviteli kvótákat szab

Közben Oroszország meghosszabbította az ásványi műtrágyák kivitelére vonatkozó kvótát 2025. június 1-jétől november 30-ig – közölte a kormány sajtószolgálata. A teljes exportkvóta ebben az időszakban közel 20 millió tonna, ebből 12,3 millió tonna nitrogénalapú, míg 7,6 millió tonna összetett (komplex) műtrágya.A kormány emellett fontolgatja, hogy exportkvótát vezet be a kálium-klorid kivitelére is. Ebből a termelés 2025-ben elérheti a 16,9 millió tonnát, míg az exportvolumen várhatóan 4%-kal 13,3 millió tonnára emelkedik. Az orosz kálium-klorid fő importőrei között Brazília, Kína és az Egyesült Államok szerepelnek. A káliumra vonatkozó kvóta egyelőre várat magára.

Belarusz is meghatározó szereplő a káliumpiacokon, de az exportja élesen visszaesett az Európai Unió és az Egyesült Államok által bevezetett szankciók és a litvániai tranzittilalom következtében. 2022-ben a belarusz káliumexport mindössze 3 millió tonnát tett ki.

▼Hirdetés

▼Hirdetés