fbpx

A Covidhoz mérhető pusztítással jár Trump vámpolitikája

Írta: Szerkesztőség - 2025 április 07.

A Trump-adminisztráció által bevezetett, a piaci várakozásokat meghaladó vámtarifák hatására szinte összeomlott az amerikai tőzsde. 2020 óta nem zuhantak akkorát az indexek, mint most. Ez könnyen globális pénzügyi válságba torkollhat.

tőzsde
fotó: shutterstock.com

Zuhannak a tőzsdei jegyzések

Az Egyesült Államok tőzsdeindexei csütörtökön drámai zuhanást mutattak: a Dow Jones 3,98%-kal, az S&P 500 4,84%-kal, míg a technológiai cégeket tömörítő Nasdaq Composite 5,97%-kal esett vissza. Ilyen mértékű visszaesésre 2020 óta nem volt példa. Az indexek ezzel gyakorlatilag eltüntették a Trump megválasztása óta elért nyereségeket – pedig a piacokat korábban épp az izolacionista, vámemeléseket ígérő retorikája emelte.

Különösen érzékenyen reagáltak a részvénypiacok a multinacionális cégek esetében: az Apple, Adidas és Puma részvényei 10%-ot, míg a Nike papírjai 15%-ot veszítettek értékükből, mivel gyártásuk döntően Kínában és Vietnámban zajlik, így a termékeik jóval drágábbak lettek az USA-ban. Az új vámtarifák nyomán a kínai árukra kivetett összes vámteher 67%-ra nő, a japán termékek esetében 46%, míg az uniós áruknál 39% lesz. Kína már a Covid óta növekedési gondokkal küzd, ezért ez az újabb vámháború nagyon rosszul érinti.

A negatív hangulat a világ többi részére is átterjedt. Az európai Euro Stoxx 50 3,59%-kal esett, a japán Nikkei index közel nyolchónapos mélypontra zuhant (-2,77%), a kínai Shanghai Composite pedig enyhébb, 0,24%-os visszaesést mutatott.

Gyengül a dollár

A részvénypiaci zuhanással egy időben a dollár is gyengült: 4%-ot esett a főbb valutákkal szemben. A befektetők a bizonytalan részvényekből az amerikai államkötvények felé mozdultak, amelyek hozama október óta nem látott mélypontra süllyedt. Eközben az euró 2,2%-kal, a japán jen pedig 1,9%-kal erősödött a dollárral szemben. A befektetők attól tartanak, hogy az új vámok hosszú távon is visszafogják a gazdasági növekedést, és a dollár elsődleges világvaluta szerepe is megkérdőjeleződhet.

A figyelem most a világ országainak reakciójára irányul. Ha más nemzetek is védővámokat vetnek ki az USA termékeire, az tovább mélyítheti a válságot.