Jónéhány pontban könnyebbé váltak a támogatási előírások, bár történtek szigorítások is. Ilyen például a foglalkoztatási feltételek vizsgálatósága vagy az édeskömény kikerülése a termeléshez kötött támogatások rendszeréből.
Feltételességi előírások
HMKÁ2.: MePAR-ban vizes élőhelyként és tőzeglápos területként lehatárolt elem fenntartása kötelező.
HMKÁ6.: Engedélyezetté válik a középmély lazítás július15. és szeptember 30. között is.
HMKÁ8.: 2025-től a nemtermelő elemek és területek kötelező kijelölése előírás megszűnik, vállalási lehetőségként átkerül az Agro-ökológiai Programba.
A minősített szaporítóanyag kötelező használata nem előírás 2025-től a nitrogénmegkötő növényekkel bevetett területen.
Társadalmi feltételesség: 2025-től uniós előírásra a munka- és foglalkozási feltételek betartását is ellenőrzik. Ez nem jár új vagy többletellenőrzéssel, de többletszankciót eredményezhet!

Agrár-környezetgazdálkodási (AKG) program
Az nemtermelő elemeknél kétféle választható gyakorlat van szántón:
- 1 pont értékű gyakorlat: a 2024. évben alkalmazott megközelítés, azaz legalább 1% tájképi elem és/vagy parlag + 9% másodvetés/nitrogénmegkötő növény.
- 2 pont értékű, azaz emelt szintű gyakorlat: megegyezik az eredeti, 2023-as megközelítéssel, azaz legalább 5% tájképi elem és/vagy parlag + 5% másodvetés/nitrogénmegkötő növény.
A 2 pontos, önkéntes gyakorlat lép a korábbi „kötelező HMKÁ8 parlagoltatás” helyébe. A 2 pontos gyakorlatot vállaló termelő automatikusan megkapja az 1 pontot abban az esetben, ha a 2 pontos gyakorlat feltételeit nem, de az 1 pontosét sikerül teljesítenie.
Az őshonos haszonállatokkal történő legeltetésnél új, emelt szintű, 2 pontos gyakorlatként kerül bevezetésre a gyepterületek legalább 70%-án történő legeltetés. A 2 pontos gyakorlatot vállaló termelő automatikusan megkapja az 1 pontot abban az esetben, ha a 2 pontos gyakorlat feltételeit nem, de az 1 pontosét sikerül teljesítenie.
Agro-ökológiai Program (AÖP)
• Késedelmesen, de 30 napon belül bejelentett agrotechnikai művelethez 15%-os szankció kapcsolódik.
• Az 50 méteres vízvédelmi biztonsági sáv a termésnövelő anyagok vonatkozásában megszűnik, a hazai szabályozásban egységesen azonos védőtávolságok kerültek meghatározásra, ami a felszíni víztől 5 méter, álló víztől 20 méter.
• A karbamidműtrágya környezetbarát használata: mentesül a szilárd halmazállapotú karbamidműtrágya az azonnali bedolgozás alól, amennyiben ureázgátló készítménnyel együtt kerül kijuttatásra.
Még néhány további részlet elérhető itt.
Lásd még szakcikkünket a témában: Az AÖP-gyakorlatok teljesíthetősége és az idei kilátások.